Պատմական վայր, որը միավորում է Չինաստանին ու ԱՄՆ-ին․ Չուջոու քաղաքի հուշահամալիրը՝ նվիրված ամերիկացի օդաչուների կյանքը փրկած չինացիներին
Չինաստանի Ջեջիան նահանգի Չուջոու քաղաքում է գտնվում պատմական մի վայր, որն իսկապես միավորում է չինացիներին ու ամերիկացիներին։ Այդ պատմական վայրը ինքնին հուշահամալիր է՝ նվիրված տեղաբնիկ չինացիներին, որոնք, վտանգելով իրենց կյանքը, փրկել են 1942 թվականի ապրիլի 18-ին Ճապոնիայի վրա օդային հարձակում իրականացնելու նպատակով դեպի Տոկիո ուղևորված ամերիկացի օդաչուներին, որոնք, սակայն, վառելիքի սակավության պատճառով ստիպված են եղել վայրէջք կատարել այդ ժամանակ ճապոնական օկուպացիայի տակ գտնվող Ջեջիան նահանգի Չուջոու քաղաքում՝ հենց այսօրվա հուշահամալիրի տարածքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Չինաստանը մոտիկից» ծրագրի շրջանակում Ջեջիան նահանգ այցելած միջազգային լրագրողները, հնարավորություն ունենալով այցելել հուշահամալիր, որ կրում է հենց ամերիկյան ուժերի օդային հարձակման հրամանատար Ջեյմս Դուլիթլի անունը, կարողացան ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ այս պատմական իրադարձության վերաբերյալ։
Հետաքրքրական էր հատկապես այն հանգամանքը, որ հուշահամալիրի հենց մուտքի մոտ ցուցադրված էին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի խոսքերը 1942 թվականի այդ գործողության վերաբերյալ։
«Օդային հարձակումից հետո լեյտենանտ Ջեյմս Դուլիթլն ու իր հավատարիմ օդաչուները օդապարիկների միջոցով կարողացան վայրէջք կատարել Չինաստանում։ Նրանց այստեղ փրկեցին չինացի զինվորները և տեղի քաղաքացիները։ Ցավալիորեն նրանց այս քայլը շատ ծանր հետևանքներ ունեցավ չինացի ժողովրդի համար․ ամերիկացի օդաչուների կյանքը փրկելուն ի պատասխան՝ ճապոնացի զինվորները սպանեցին շուրջ 250 հազար քաղաքացու»,-ասված է Չինաստանի նախագահի հայտարարության մեջ։
Իր խոսքում՝ Սի Ծինփինը նաև նշել է, որ ամերիկացիները պետք է մշտապես հիշեն այն չինացիներին, որոնք, վտանգելով իրենց կյանքը, փրկել են ամերիկացի օդաչուներին։
«Այդ օդաչուների ժառանգները հաճախ այցելում են հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու օդաչուների կյանքը փրկած չինացիների հիշատակին։ Այս պատմությունն ինձ վստահություն է ներշնչում, որ մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամությունը, որն անսասան է մնացել, անցնելով արյան և կրակի միջով, կփոխանցվի սերնդեսերունդ»,-ասել է Չինաստանի նախագահը։
Շրջելով հուշահամալիրի տարածքում՝ անհնար է չզգալ, թե որքան մեծ ուշադրություն է դարձված պատմական իրադարձության բոլոր դետալների պահպանմանն ու ճիշտ ներկայացմանը։
Համալիրում ներկայացված են ամերիկացի օդաչուների կողմից դեպի Տոկիո իրականացված օդային հարձակման գործողության ամբողջ ընթացքն ու բոլոր մանրամասները, ինչպես նաև իրերը, որոնք անմիջականորեն պատկանել են հենց օդաչուներին։
«Դուլիթլի հարձակումը», որը հայտնի է նաև որպես «Տոկիոյի հարձակում», Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված օդային հարձակում էր՝ Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյի և Հոնսյուի ու այլ վայրերի վրա՝ իրականացված 1942 թվականի ապրիլի 18-ին։
Սա եղել է առաջին ամերիկյան օդային գործողությունը՝ իրականացված անմիջապես Տոկիոյի վրա։ Հարկ է նշել, սակայն, որ չնայած հարձակումը համեմատաբար աննշան վնաս է պատճառել Ճապոնիայի մայրաքաղաքին, այդուհանդերձ, այն ունեցել է շատ մեծ բարոյական նշանակություն, քանի որ այդ գործողությունն ԱՄՆ-ն իրականացրել էր ի պատասխան 1941 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ամերիկյան Փերլ Հարբոր ռազմաբազայի վրա ճապոնական օդուժի անսպասելի հարձակմանը, որի հետևանքով էլ 1941 թվականի դեկտեմբերի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Ֆրանկլին Դելանո Ռուզվելտը պատերազմ էր հայտարարել Ճապոնիայի Կայսրությանը։
Ամերիկյան ուժերի կողմից պլանավորված այդ օդային արշավը անվանակոչվել է փոխգնդապետ Ջեյմս Դուլիթլի անունով, որը ծրագրել և ղեկավարել էր հարձակումը։
Վերջնական պլանի համաձայն՝ Խաղաղ օվկիանոսում գտնվող ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի USS Hornet ավիակիրից արձակվեցին 16 B-25B Mitchell տեսակի միջին ռմբակոծիչներ, որոնցից յուրաքանչյուրն ուներ հինգ հոգանոց անձնակազմ։ Տոկիոյի ռազմական և արդյունաբերական թիրախները ռմբակոծելուց հետո անձնակազմերը պետք է շարունակեին թռիչքը դեպի արևմուտք՝ Չինաստանում վայրէջք կատարելու նպատակով։
«Դուլիթլի ասպատակության» հետևանքներն առավել ծանր զգացվեցին Չինաստանում. վրեժ լուծելու համար ճապոնացիները սկսեցին Ջեջիան նահանգի դեմ արշավանքը՝ սպանելով 250,000 քաղաքացիական անձանց և 70,000 զինվորների։
Օդային հարձակմանը մասնակցող 16 անձնակազմերից 14-ը կարողացել են վերադառնալ Միացյալ Նահանգներ կամ հասնել ամերիկյան ուժերի անվտանգ տարածք։ Այդուհանդերձ, ճապոնական զորքերը գերեվարել են ութ օդաչուի, որոնցից երեքը հետագայում մահապատժի են ենթարկվել։
Հատկանշական է, որ հարձակման հեղինակ Ջեյմս Դուլիթլը սկզբում կարծել է, որ իրեն կդատեն ռազմական դատարանի առաջ՝ իր հիմնական թիրախները չոչնչացնելու համար, սակայն փոխարենը նա ստացել է Պատվո շքանշան և զինվորական ավելի բարձր կոչում։

Историческое место, объединяющее Китай и США: мемориал в городе Цюйчжоу в честь китайцев, спасших американских летчиков
В провинци Чжэцзян, Китай, в Цюйчжоу есть историческое место, которое поистине объединяет китайцев и американцев. Это – мемориал в честь местных жителей, которые, рискуя жизнью, спасли американских лётчиков, направлявшихся для воздушного налёта на Японию 18 апреля 1942 года. Из-за нехватки топлива им пришлось приземлиться в Ханчжоу, находившемся тогда под японской оккупацией, на том месте где и сооружен мемориал.
Как сообщает “Арменпресс”, иностранные журналисты, посетившие провинцию Чжэцзян в рамках программы “Китай вблизи”, имея возможность посетить мемориальный комплекс, названный в честь авианалёта командира Джеймса Дулиттла Музеем Рейда Дулиттла, смогли получить более подробную информацию об этом историческом событии.
У входа в мемориал сделана запись со словами председателя КНР Си Цзиньпина об этой операции 1942 года.
“После воздушного налета лейтенант Джеймс Дулиттл и его верные пилоты смогли приземлиться в Китае на парашютах. Здесь их спасли китайские солдаты и местные жители. К сожалению, этот их шаг имел очень тяжелые последствия для китайского народа: в ответ на спасение жизней американских пилотов японские солдаты убили около 250 000 граждан”.
Си Цзиньпин также отметил, что американцы всегда должны помнить китайцев, которые, рискуя своей жизнью, спасли американских пилотов.
“Потомки этих лётчиков часто посещают мемориальный комплекс, чтобы почтить память китайцев, спасших жизни пилотов. Эта история вселяет в меня уверенность в том, что дружба между нашими народами, оставшаяся непоколебимой, пройдя сквозь кровь и огонь, будет передаваться из поколения в поколение”, - подчеркнул председатель КНР.
Осматривая мемориальный комплекс, невозможно не заметить, какое большое внимание уделено сохранению и точной передаче всех деталей исторического события.
В комплексе представлен весь ход и все подробности рейда, совершённого американскими лётчиками на Токио, а также предметы, принадлежавшие этим лётчикам.
“Рейд Дулиттла”, также известен как “Токийский рейд”, - авианалёт, совершённый Соединёнными Штатами во время Второй мировой войны на Токио, столицу Японии, и другие города на острове Хонсю 18 апреля 1942 года.
Это был первый авиаудар США по Токио. Но нужно отметить, что, хотя этот рейд нанес японской столице относительно небольшой ущерб, он имел большое моральное значение. Операция была проведена Соединёнными Штатами в ответ на внезапное нападение японской авиации на американскую военно-морскую базу Перл-Харбор 7 декабря 1941 года, что привело к объявлению президентом США Франклином Делано Рузвельтом войны Японской империи 8 декабря 1941 года.
Рейд Дулиттла привел к страшным последствиям в Китае. В ответ японцы вторглись в провинцию Чжэцзян, убив 250 000 мирных жителей и 70 000 солдат.
14 из 16 экипажей, участвовавших в воздушном рейде, смогли вернуться в Соединенные Штаты или попасть в безопасную зону американских войск. Тем не менее, японские войска взяли в плен восемь пилотов, трое из которых впоследствии были казнены.
Примечательно, что исполнитель налёта, Джеймс Дулиттл, изначально думал, что его будут судить военным трибуналом за то, что он не уничтожил свои основные цели, но вместо этого он получил Медаль Почёта и повышение в воинском звании.