ԱԹՍ-ներ և ավիացիայի այլ տեսակներ արտադրող չինական «Hwahoo Aviation»-ը նպատակ ունի դառնալ ծանր արդյունաբերության ոլորտի առաջատարներից մեկը
Չինաստանի Ջեջիան նահանգի Փինգհու քաղաքից ոչ շատ հեռու գտնվող «Հուահու ավիացիոն տեխնոլոգիաների ընկերություն» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2022 թվականի հուլիսին։ Այն տեղակայված է շուրջ 133 մյու (8.9 հեկտար) տարածքում՝ 147,000 քառակուսի մետր ընդհանուր շինարարական մակերեսով: Ավիացիոն գործարանում հավաքվում են գերմանական TRIXY շարքի աուտոգիրոսներ (խմբ․՝ փոքր ուղղաթիռ)՝ աշխարհի միակ երկակի նշանակության ցամաքային-օդային թռչող մոտոցիկլետները, մեծ բարձրության վրա թռչող ծանր անօդաչու թռչող սարքեր և ծովային գործողությունների համար նախատեսված երկկենցաղ փրկարարական անօդաչու թռչող սարքեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Չինաստանը մոտիկից» ծրագրի շրջանակում Ջեջիան նահանգ այցելած միջազգային լրագրողները, որոնք ճանաչողական այցելություն էին կատարել նաև ավիացիոն գործարան, հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու գործարանի աշխատանքներին, ընկերության պատմությանն ու գործունեությանը, ինչպես նաև արտադրատեսակներին։
Գործարանի աշխատակիցների խոսքով՝ փոքր ինքնաթիռների շարժիչներն ու անհրաժեշտ մյուս բաղկացուցիչ դետալներն արտադրվում են Գերմանիայում։
Հարկ է նաև նշել, որ գործարանի տարածքում է գտնվում «Հուահու ավիացիոն թռիչքային ճամբարը», որը համատեղում է արտադրությունը, ուսուցումը և կրթական հետազոտությունները՝ ապահովելով թռիչքային փորձ և սպորտային օդաչուի լիցենզիայի ուսուցում:
Ճանաչողական այցի ընթացքում միջազգային լրագրողներին ներկայացվեց նաև գործարանի ստեղծման պատմությունը, որի համաձայն՝ դեռևս 2012 թվականին հիմնադրված «Guangzhou Zhongde Light Aircraft Co., Ltd.»-ն գրեթե երկու տասնամյակ նվիրված է եղել ընդհանուր ավիացիայի ոլորտին: Ընկերության հիմնադիր Շեն Դինգլոնգը՝ 2006 թվականից ի վեր առաջատարն է եղել արդյունաբերության նորարարությունների ոլորտում՝ կազմակերպելով Չինաստանի առաջին միջազգային ընդհանուր ավիացիայի ավիաշոուն և նպաստելով Չինաստանի նոր սերնդի կործանիչների համար սիմուլյատորների մշակմանը:
Որպես Չինաստանում գիրոպլանների ոլորտի ներկայացուցիչ՝ «Zhongde Aircraft»-ը ղեկավարել է երկրի գիրոպլանների օդաչուների, հրահանգիչների և սպասարկման անձնակազմի առաջին խմբի ուսուցումը (նրա ինքնաթիռների մոդելները ներկայացվել են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-ամյակի ազգային զորահանդեսում):
Այն նաև ունի Չինաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության կողմից տրված ամենաշատ տիպի վկայականները մասնավոր ձեռնարկությունների շրջանում՝ արտադրության վկայականներ և թռիչքային պիտանելիության վկայականներ:
Գործարանի աշխատակիցների բնորոշմամբ՝ միջազգային առաջադեմ ինքնաթիռների մոդելների համար մտավոր սեփականության իրավունքներ ձեռք բերելով և տեխնոլոգիան տեղայնացնելով՝ ընկերությունը ամուր հիմք է դրել Չինաստանի ցածր բարձրության տնտեսության համար:
«Zhongde Aircraft-ի հիմնական դուստր ձեռնարկությունը՝ «Hwahoo (Zhejiang) Aviation Technology Co., Ltd.»-ն, որտեղ էլ այցելել էին լրագրողները, հիմնադրվել է 2022 թվականին՝ Փինգհու-Սինդայում՝ կենտրոնանալով եվրոպական առաջատար ավիացիոն տեխնոլոգիաների ներդրման վրա:
Դրա առաջատար արտադրանքը՝ գերմանական TRIXY ավտոգիրոների շարքը, հպարտանում է հետազոտությունների և զարգացման, արտադրության, վաճառքի և սպասարկման լիարժեք շղթայական հնարավորություններով: TRIXY գիրոպլանը, որն իր տեսակի մեջ առաջինն է՝ ապակե խցիկով և պայթյունապաշտպան վառելիքի բաքով, ունի հիմնական տեխնոլոգիական առավելություններ, ինչպիսիք են փամփուշտակայուն դիզայնը, փոփոխական քայլով պտուտակները և գերկարճ թռիչքի և վայրէջքի հնարավորությունները:
Արդեն իսկ բավականին հագեցած և բազմաֆունկցիոնալ գործարանը նախատեսում է մինչև 2027 թվականը տարեկան 200 գիրոպլան արտադրել:
«Hwahoo Aviation»-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Zhejiang Hwahoo Low-Altitude Mobility Technology Co., Ltd.»-ն, ընդլայնվում է ցածր բարձրության տնտեսական գործունեության մեջ՝ առաջարկելով բազմազան ծառայություններ, ինչպիսիք են թռիչքային ուսուցումը և ընդհանուր ավիացիոն գործողությունները, այդպիսով կառուցելով ինտեգրված «արտադրություն+գործողություն» արդյունաբերական էկոհամակարգ: Տեխնոլոգիական առաջատարության և շուկայի ընդլայնման շնորհիվ «Hwahoo Aviation»-ը նպատակ ունի դառնալ ցածր արդյունաբերության տնտեսության ոլորտում առաջատար համարվող ձեռնարկություն։
Ավիացիոն գործարանի գործունեությանն ու արտադրության գործընթացին ծանոթանալուց հետո միջազգային լրագրողների համար ցուցադրական թռիչքներ կազմակերպվեցին՝ հենց գործարանի արտադրած փոքր ինքնաթիռների մասնակցությամբ։

Китайский производитель БПЛА и иных видов летательных аппаратов компания Hwahoo Aviation стремится стать лидером в тяжёлой промышленности
Компания Huahoo Aviation Technology Co., Ltd., расположенная недалеко от города Пинху провинции Чжэцзян, Китай, была основана в июле 2022 года. Она занимает площадь около 8,9 га с общей площадью застройки 147 000 квадратных метров. На авиационном заводе собираются немецкие автожиры (малые вертолёты) серии TRIXY, единственные в мире двойные летательные аппараты типа «земля-воздух», тяжёлые высотные беспилотные летательные аппараты и спасательные дроны-амфибии для морских операций.
Как сообщает «Арменпресс», международные журналисты, посетившие провинцию Чжэцзян в рамках программы «China Up Close» и совершившие ознакомительный визит на авиационный завод, получили возможность ознакомиться с работой предприятия, историей и деятельностью компании, а также с её продукцией.
По словам сотрудников завода, двигатели для малой авиации и другие необходимые комплектующие производятся в Германии.
Стоит также отметить, что на территории завода расположен «Лётный лагерь Хуаху», который объединяет производство, обучение и научно-исследовательскую деятельность, предоставляя лётный опыт и подготовку для получения лицензии спортивного пилота.
В ходе ознакомительного визита международным журналистам также рассказали об истории создания завода, согласно которой компания Guangzhou Zhongde Light Aircraft Co., Ltd., основанная в 2012 году, уже почти два десятилетия работает в сфере гражданской авиации. Основатель компании, Шэнь Динлун, с 2006 года является лидером в области инноваций в отрасли, организовав первый в Китае международный авиасалон авиации общего назначения и содействуя разработке симуляторов для китайских истребителей нового поколения.
Компания Zhongde Aircraft, представляющая индустрию автожиров в Китае, возглавила подготовку первой в стране группы пилотов, инструкторов и технического персонала автожиров (модели её самолётов были представлены на национальном военном параде, посвящённом 70-летию образования Китайской Народной Республики).
Компания также имеет наибольшее количество сертификатов типа, выданных Администрацией гражданской авиации Китая, среди частных предприятий, включая сертификаты производства и сертификаты лётной годности.
По словам сотрудников завода, приобретя права интеллектуальной собственности на передовые международные модели самолётов и локализовав технологии, компания заложила прочный фундамент для низковысотной экономики Китая.
Главное дочернее предприятие Zhongde Aircraft, Hwahoo (Zhejiang) Aviation Technology Co., Ltd., которое посетили журналисты, было основано в 2022 году в Пинху-Синда. Компания специализируется на внедрении передовых европейских авиационных технологий.
Флагманский продукт компании, немецкая серия автожиров TRIXY, предлагает полный цикл услуг, включающий НИОКР, производство, продажи и сервисное обслуживание. Автожир TRIXY, первый в своем роде со стеклянной кабиной и взрывобезопасным топливным баком, обладает ключевыми технологическими преимуществами, такими как пуленепробиваемая конструкция, винты изменяемого шага и возможность сверхкороткого взлета и посадки.
На этом хорошо оснащенном и многофункциональном заводе планируется выпускать 200 автожиров в год к 2027 году.
Дочернее предприятие Hwahoo Aviation, Zhejiang Hwahoo Low-Altitude Mobility Technology Co., Ltd., расширяет свою деятельность в сфере низковысотной экономики, предлагая различные услуги, такие как лётная подготовка и эксплуатация авиации общего назначения, тем самым развивая Интегрированная промышленная экосистема «производство + эксплуатация». Благодаря технологическому лидерству и расширению рынка, Hwahoo Aviation стремится стать ведущим предприятием в секторе маловысотной авиации.
После ознакомления с работой и производственным процессом авиационного завода для иностранных журналистов были организованы демонстрационные полёты с участием малогабаритных самолётов, выпускаемых заводом.