Մոգանշանի լեռների հրաշքը. Մերկ ամրոցն իր այցելուներին հիացնում է անկրկնելի տեսարաններով և խորհրդավոր պատմությամբ
Չինաստանի Ջեջիան նահանգի խիտ անտառները՝ հատկապես այնտեղ վեր խոյացող Մոգանշան լեռները, որոնք համանուն ազգային պարկի մաս են կազմում, այցելուներին պարզապես ապշեցնում է իր գեղեցկությամբ։ Մոգանշանի լեռան վրա էլ տեղակայված է միջնադարյան ոճով կառուցված մի հրաշագեղ կառույց, որը կրում է Մերկ ամրոց (Naked Castle) անվանումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Չինաստանը մոտիկից» ծրագրի շրջանակում Ջեջիան նահանգ այցելած միջազգային լրագրողները, այցելելով ամրոց, հնարավորություն ունեցան հիանալ Մոգանշանի անտառների դրախտային տեսարաններով և ավելի քան հարյուրամյա ամրոցի գեղեցկությամբ։
Մերկ ամրոցը, որը տեղացիների խոսքով՝ այդպես է անվանվում, քանի որ գտնվում է հենց անտառների մեջ՝ իր շքեղությամբ ու վեհությամբ, «չի ցանկանում թաքցնել իր էությունն ու բնության ծնունդ լինելու փաստը», հետևաբար էլ անվանվում է «մերկ»՝ միաձուլված լինելով սաղարթախիտ անտառների հետ։
Մերկ ամրոցը կառուցվել է բրիտանացի բժիշկ Դեյվիդ Դունկան Մեյնի կողմից՝ դեռևս 1910 թվականին։ Չինաստանի արևելքում գտնվող Ջեջիան նահանգում նա առավել հայտնի է եղել իր բժշկական միսիոներական աշխատանքով։ Դունկան Մեյնը 1881-1927 թթ-ին եղել է եկեղեցու միսիոներական ընկերության բժշկական առաքելության ղեկավարը և վայելել է տեղացի ժողովրդի անսահման հարգանքը։
Ամրոցում 2013 թվականին սկսված չորս տարվա համապարփակ վերականգնման նախագիծը մանրակրկիտ կերպով վերակենդանացրել է հիմնական կառույցը՝ միաժամանակ ներառելով ժամանակակից, էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաներ:
Մերկ ամրոցն այժմ հանդիսանում է հյուրանոցային ցանցի մի մաս։ Ամրոցի վերանորոգման ընթացքում պահպանվել են բնօրինակ տեսարժան վայրերը, ինչպիսիք են ժայռային ամֆիթատրոնը և ամրոցի այգիները, միաժամանակ ավելացնելով նոր առանձնահատկություններ, այդ թվում՝ ժայռի ափին գտնվող անսահման լողավազան, սպա կենտրոն, չինական և արևմտյան ռեստորաններ և բացօթյա գործունեության գոտիներ:
Ամրոց-հանգստավայրն առաջարկում է նաև թանգարանային ոճի շրջագայություններ, արհեստանոցներ և հարսանեկան ծառայություններ, ինչն այն դարձնում է մշակութային տուրիզմի և էկո-շքեղ հանգստավայրերի առաջատար վայր:
Ամրոցի գործունեության մասին առավել մանրամասն տեղեկություններ հաղորդեց Մարկո Միլիցան, որը Naked Retreats հյուրանոցային ցանցի տարածաշրջանային գլխավոր մենեջերն է։
«Naked Retreats-ը Չինաստանում գործող ընկերություն է, որը մի քանի հանգստավայրեր է ղեկավարում Չինաստանում։ Մենք հիմա այստեղ ենք՝ մեր տարածքում, այն կոչվում է Naked Castle, որը բացվել է մոտ ութ տարի առաջ։ Եվ այն շատ հետաքրքիր պատմություն ունի։ Այսպիսով, մեր ընկերությունը հիմնադրվել է, կարծեմ, մոտ 15, 16 տարի առաջ։ Մենք արդեն ունեինք մեկ հանգստավայր այստեղ՝ Մոգանշանում, որը կոչվում է Naked Stables։ Բայց այդ պահին մեր հիմնադիր Գրանտ Հալսֆիլդը հայտնաբերեց ավերակներ այստեղ՝ Մոգանշան լեռան գագաթին։ Փորձելով պարզել, թե որտեղից են նրանք գալիս, և ինչ է եղել այստեղ, բացահայտվեց մի պատմություն այն մասին, որ հարյուր տարի առաջ եղել է մի փոքրիկ ամրոց՝ կառուցված շոտլանդացի միսիոներ, դոկտոր Դունկան Մեյնի կողմից: Եվ դա, ըստ էության, ոգեշնչել է ընկերությանը վերակառուցել այս ամրոցը: Այն վայրը, որտեղ մենք հիմա գտնվում ենք, իրականում նույն տեղում է, որտեղ եղել է սկզբնական ամրոցը: Սակայն սկզբնական ամրոցն ավելի փոքր էր, բայց հիմա մենք ունենք այս ամրոցը, որն ունի տասը սենյակ և չինական ռեստորան»,-զրույցի ընթացքում նշեց Մարկո Միլիցան:
Նրա բնորոշմամբ՝ այս պահին ամրոցը դեռևս գլխավոր տեսարժան վայրն է, որտեղ ներկայացվում է Մոգանշանի պատմությունը՝ հնարավորություն տալով հյուրերին հանգստանալու։
«Մենք առաջարկում ենք մի շարք միջոցառումներ, մենք ունենք հիանալի լողավազան, վայրը գեղեցիկ է և շրջապատված է լեռներով ու անտառներով և կան բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք կարելի է այստեղ անցկացնել։ Բայց սա իրականում մի վայր է, որտեղ հյուրերը կարող են վայելել, հանգստանալ։ Միևնույն ժամանակ, այս վայրի յուրահատկությունը նրանում է, որ այն կապված է Մոգանշանի պատմության հետ»,-եզրափակեց Մարկո Միլիցան։

Чудо гор Моганшань: «Голый замок» восхищает посетителей уникальными видами и загадочной историей
Густые леса китайской провинции Чжэцзян, особенно возвышающиеся горы Моганшань, входящие в одноимённый национальный парк, просто поражают своей красотой. На горе Моганшань находится великолепное сооружение в средневековом стиле, называемое «Голым замком» (Naked Castle).
Как сообщает «Арменпресс», международные журналисты, посетившие провинцию Чжэцзян в рамках программы «Китай крупным планом», посетили замок и смогли полюбоваться райскими видами лесов Моганшань и красотой более чем столетнего замка.
«Голый замок», по словам местных жителей, получил такое название потому, что расположен прямо посреди леса. Своим великолепием и величием он «не хочет скрывать свою сущность и то, что является творением природы», поэтому и называется «голым», словно сливаясь с густыми лесами. «Голый замок» был построен британским врачом Дэвидом Дунканом Мейном в 1910 году. Он был наиболее известен своей медицинской миссионерской деятельностью в восточнокитайской провинции Чжэцзян. Дункан Мейн возглавлял медицинскую миссию Церковного миссионерского общества с 1881 по 1927 год и пользовался безграничным уважением местных жителей.
Четырехлетний комплексный проект реставрации замка, начавшийся в 2013 году, позволил тщательно обновить основное строение с использованием современных, экологически чистых технологий.
«Голый замок» теперь является частью гостиничной сети. В ходе реставрации замка были сохранены оригинальные элементы, такие как скальный амфитеатр и замковые сады, а также добавлены новые элементы, такие как пейзажный бассейн на склоне скалы, спа-центр, китайские и западные рестораны, а также зоны для активного отдыха на свежем воздухе.
Замковый курорт также предлагает экскурсии в музейном стиле, мастер-классы и свадебные услуги, что делает его популярным местом для культурного туризма и эко-курортов класса люкс. Марко Милица, региональный генеральный менеджер сети отелей Naked Retreats, рассказал более подробно о работе замка.
«Naked Retreats — китайская компания, управляющая несколькими курортами в Китае. Сейчас мы находимся здесь, на собственной территории, которая называется Naked Castle и открылась около восьми лет назад. У неё очень интересная история. Наша компания была основана, кажется, лет 15-16 назад. У нас уже был один курорт здесь, в Моганшане, под названием Naked Stables. Но затем наш основатель Грант Халсфилд обнаружил руины здесь, на вершине горы Моганшан. Пытаясь понять, откуда они взялись и что здесь произошло, мы узнали историю о небольшом замке, построенном сто лет назад шотландским миссионером доктором Дунканом Мейном. Это вдохновило компанию на его восстановление. Место, где мы сейчас находимся, фактически является тем же местом, где стоял первоначальный замок. Но первоначальный замок был меньше, но теперь у нас есть этот замок с десятью комнатами и китайским рестораном», — рассказал Марко Милица в интервью. По его словам, замок по-прежнему остаётся главной достопримечательностью, где представлена история Моганшаня, предоставляя гостям возможность отдохнуть и расслабиться.
«Мы предлагаем разнообразные развлечения, у нас есть отличный бассейн, само место красивое, окружённое горами и лесами, и здесь можно проводить множество мероприятий. Но это действительно место, где гости могут насладиться отдыхом и расслабиться. В то же время уникальность этого места в том, что оно связано с историей Моганшаня», — заключил Марко Милица.