Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները կմշակվեն 10 օրվա ընթացքում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևի անվտանգության երաշխիքները, հավանաբար, կմշակվեն 10 օրվա ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է «Reuters»-ը, այս մասին Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և եվրոպացի առաջնորդների հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսին։
«Անվտանգության երաշխիքները, հավանաբար, կբացահայտվեն մեր գործընկերների կողմից, և ավելի ու ավելի շատ մանրամասներ կհայտնվեն։ Այս ամենն ինչ-որ կերպ կձևակերպվի թղթի վրա հաջորդ շաբաթվա կամ 10 օրվա ընթացքում», - ասել է Զելենսկին։
Ավելի վաղ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստակամություն է հայտնել՝ պատերազմի դադարեցմանն ուղղված ցանկացած համաձայնագրի շրջանակներում օգնություն ցուցաբերելու Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների տրամադրմանը։

Зеленский заявил, что гарантии безопасности Украины будут разработаны в течение 10 дней
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что гарантии безопасности Киева, вероятно, будут разработаны в течение 10 дней.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Reuters, Владимир Зеленский заявил об этом на пресс-конференции после встречи с президентом США Дональдом Трампом и европейскими лидерами.
«Гарантии безопасности, вероятно, будут раскрыты нашими партнёрами, и будут появляться всё новые и новые детали. Всё это так или иначе будет сформулировано на бумаге в течение ближайшей недели или 10 дней», — сказал Зеленский.
Ранее президент США Дональд Трамп выразил готовность содействовать предоставлению Украине гарантий безопасности в рамках любого соглашения, направленного на прекращение войны.