ԵԱՀԿ-ն արձագանքել է Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի համատեղ դիմումին
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպմանը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ։
«Մենք ողջունում ենք օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագիրը, շնորհավորում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին այդ իրադարձության առթիվ և բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերն այդ հարցում։ ԵԱՀԿ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ բոլոր ջանքերին, որոնք ուղղված են երկու երկրներում ամուր խաղաղության ու կայունության հասնելուն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը։
Եռակողմ հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը համատեղ դիմում էին ստորագրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացների և առնչվող կառույցների փակման վերաբերյալ։
Այս առնչությամբ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է.
«ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է կատարել իր առաջադրանքը՝ օգոստոսի 8-ի համատեղ հռչակագրի կյանքի կոչման առնչությամբ»։

ОБСЕ откликнулась на совместную просьбу Армении и Азербайджана о закрытии Минской группы
Генеральный секретарь Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Феридун Синирлиоглу выступил с заявлением, касающимся трёхсторонней встречи, состоявшейся в Вашингтоне 8 августа с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Мы приветствуем совместную декларацию, подписанную в Вашингтоне 8 августа, поздравляем Армению и Азербайджан с этим событием и высоко ценим роль президента США Дональда Трампа в этом вопросе. ОБСЕ по-прежнему привержена всем усилиям, направленным на достижение прочного мира и стабильности в обеих странах», — как передает Арменпресс, заявил генеральный секретарь ОБСЕ.
По итогам трехсторонней встречи министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов подписали совместное заявление о завершении процессов Минской группы ОБСЕ и связанных с ней структур.