Փաշինյանն անդրադարձել է հարցին, թե ով է ապահովելու Թրամփի ուղու անվտանգությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է հարցը, թե ով է ապահովելու Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ստորագրած համատեղ հռչակագրով ստեղծվելիք Թրամփի ուղու անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վաշինգտոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում Փաշինյանն ընդգծել է, որ ինքնիշխանության, իրավազորության, տարածքային ամբողջականության շրջանակներում Հայաստանի տարածքում անվտանգությունն ապահովում է Հայաստանը, Ադրբեջանի տարածքում՝ Ադրբեջանը։
«Բայց գալով բիզնես կառավարման մոդելներին՝ ուզում եմ հետևյալն ասել։ Օրինակ, «Զվարթնոց» օդանավակայանը ունի իր անվտանգության ծառայությունը։ Այսինքն՝ ընկերությունները ունեն իրենց անվտանգության ծառայությունը, բանկերում կան անվտանգության ծառայություններ, վստահ եմ, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղին» ունի իր անվտանգության ծառայությունը։ Բայց այդ ծառայությունների գործունեությունը որևէ կերպ չի վերազանցում և չի կարող վերազանցել Հայաստանի իրավապահ մարմինների և ընդհանրապես պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը։ Ես նկատի ունեմ, որ անվտանգություն ասելով՝ մենք պետք է նաև հասկանանք, թե ինչ նկատի ունենք։ Իրավազորությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը նշանակում են, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործում են միայն Հայաստանի Հանրապետության օրենքները, և սա շատ կարևոր արձանագրում է։ Էլի եմ ասում, որ լինելու են ներդրողներ և ներդրումային ընկերություններ։ Այդ ներդրումային ընկերությունները կարող են ունենալ պահնորդական ծառայություններ, այնպիսի պահնորդական ծառայություններ, որ այսօր Հայաստանի, երևի, հազարավոր ընկերություններ ունեն, սակայն դա որևէ կերպ չի սահմանափակում Հայաստանի ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, դատաիրավական համակարգի լիազորությունները և գործունեությունը»,- շեշտել է Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ապաշրջափակման մեխանիզմների վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի մոտեցումներին՝ Փաշինյանը նշեց, որ այդտեղ կան որոշակի տարբերություններ, որովհետև Հայաստանն ուզում է ներգրավել օտարերկրյա ներդրողների, և օտարերկրյա ներդրողները բիզնես կառավարման մոդելներով հետաքրքրված է։ Ադրբեջանը, գուցե, այն պատճառով, որ ֆինանսական էական սահմանափակումներ չունի, հետաքրքրված չի դրանով։ Գուցե, դա այն պատճառով է, որ Ադրբեջանը շատ ակտիվ երկաթուղի ունի, գազամուղեր ունի, նավթամուղեր ունի։ Օրինակ, մենք նավթամուղ կառավարելու կարողություն չունենք, որովհետև նավթամուղ չենք ունեցել։ Միացյալ Նահանգները և պոտենցիալ այլ գործընկերներ ունեն այդ կարողությունը։ Մենք հիմա դպրոց կառուցելու ընթացքում ենք խնդիր ունենում, պատկերացրեք նավթամուղ կառուցելու և կառավարելու ընթացքում մենք ինչ խնդիրներ կունենանք, և այդտեղ կսկսվեն խնդիրները, երբ մեզ կսկսեն մեղադրել, որ մենք պարտավորություն ենք ստանձնել, որ ուղիները բացում ենք, խոստումներ ենք տվել և չենք կարողանում այդ խոստումները կատարել։ Սա է տրամաբանությունը։ Մյուս կողմից մենք կարող ենք այլ ներդրողների հրավիրել, սակայն մյուս ներդրողներն էլ ուզում են ներդրումային որոշակի երաշխիքներ։ Հիմա, օրինակ, Միացյալ Նահանգների ներկայությունը և նախագահ Թրամփի անունը նաև ներդրողներին ներդրումային որոշակի վստահություն է հաղորդում։ Իսկ մենք ուզում ենք, որ այդ անվան ներկայությունը Հայաստանում ավելի մեծ վստահություն տա պոտենցիալ ներդրողներին, որ կարելի է Հայաստանում ներդրումներ անել։ Ես հավաստիացնում եմ, որ այս ամենի արդյունքում Հայաստանի ներդրումային բոլոր ռեյտինգներն աճելու են, հենց հիմա են աճում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Пашинян о том, кто будет обеспечивать безопасность «Дороги Трампа»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян внес ясность в вопрос о том, кто будет обеспечивать безопасность «Дороги Трампа», которая будет создана в соответствии с совместной декларацией, подписанной Арменией, Азербайджаном и Соединёнными Штатами Америки.
Как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции в Вашингтоне Пашинян подчеркнул, что в рамках принципов суверенитета, юрисдикции и территориальной целостности безопасность обеспечивается Арменией на территории Армении, а Азербайджаном — на территории Азербайджана.
«Но говоря о моделях управления бизнесом, хочу сказать следующее. Например, у аэропорта «Звартноц» есть своя служба безопасности. То есть, у компаний есть своя служба безопасности, у банков есть свои службы безопасности, уверен, что у «Южно-Кавказской железной дороги» есть своя служба безопасности. Но деятельность этих служб никоим образом не превышает и не может превышать деятельность правоохранительных органов Армении и органов государственного и местного самоуправления в целом. Я имею в виду, что, говоря о безопасности, мы должны понимать, что именно мы имеем в виду. Юрисдикция, суверенитет, территориальная целостность означают, что на территории Республики Армения действуют только законы Республики Армения, и это очень важный факт. Повторяю, будут инвесторы и инвестиционные компании. У этих инвестиционных компаний могут быть свои службы безопасности, такие службы безопасности, которые сегодня, наверное, есть у тысяч компаний в Армении, но это никоим образом не ограничивает полномочия и деятельность полиции, Службы национальной безопасности и судебной системы Армении», — подчеркнул Пашинян.
Говоря о подходах Армении и Азербайджана к механизмам деблокирования, Пашинян отметил, что здесь есть определённые различия, поскольку Армения хочет привлечь иностранных инвесторов, а иностранные инвесторы заинтересованы в моделях управления бизнесом. Азербайджан, возможно, из-за отсутствия у него серьёзных финансовых ограничений, в этом не заинтересован. Возможно, это связано с тем, что у Азербайджана очень активная железная дорога, газопроводы, нефтепроводы. Например, у нас нет возможности управлять нефтепроводом, потому что у нас не было нефтепровода. У США и других потенциальных партнёров такая возможность есть. Мы сейчас сталкиваемся с проблемами при строительстве школ, представьте, какие проблемы будут со строительством и управлением нефтепроводом, и вот тут-то и начнутся проблемы, когда нас начнут обвинять в том, что мы взяли на себя обязательства, открыли коммуникации, дали обещания и не смогли их выполнить. В этом логика.
С другой стороны, мы можем приглашать других инвесторов, но и другие инвесторы хотят определённых инвестиционных гарантий. Сейчас, например, присутствие США и имя президента Трампа также придают инвесторам определённую инвестиционную уверенность. И мы хотим, чтобы присутствие этого имени в Армении вселило в потенциальных инвесторов большую уверенность в возможности инвестировать в Армению. Уверяю вас, что в результате всего этого вырастут все инвестиционные рейтинги Армении, они растут прямо сейчас», — сказал премьер-министр Армении.