Հայաստանում արագացել է 12–ամսյա գնաճը՝ հունիսին հասնելով 3.9 տոկոսի. ԿԲ
Հայաստանում 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի ընթացքում 12-ամսյա գնաճն արագացել է՝ հունիսին կազմելով 3.9%: Միաժամանակ, 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս ավելացել է՝ կազմելով 3.1%:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Կենտրոնական բանկից:
2025 թվականի օգոստոսի 5-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 6.75%:
ԿԲ–ից ընդգծել են՝ 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում համաշխարհային տնտեսությունում և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում պահանջարկի հետագա դանդաղման, իսկ ԱՄՆ-ում՝ զուգահեռաբար նաև գնաճի արագացման ռիսկերն ավելացել են: ԱՄՆ-ի առևտրային քաղաքականության և դրա մակրոտնտեսական ազդեցությունների շուրջ բարձր անորոշությունը պահպանվում է: Բարձր են մնում նաև միջնաժամկետում ԱՄՆ-ի հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից ամբողջական պահանջարկի խթանման չափի, դրանից ածանցվող պարտքի մեծացման և երկարաժամկետ տոկոսադրույքների աճի չափի շուրջ անորոշությունները: Միևնույն ժամանակ, աշխարհաքաղաքական անորոշությունը և միջազգային առևտրային հարաբերություններում լարվածության աճը շարունակում են մատակարարման շղթաների հնարավոր խաթարման և համաշխարհային տնտեսությունում գնաճային ճնշումների ձևավորման ռիսկերի աղբյուր հանդիսանալ: Ավելին՝ տարեսկզբից, հիմնականում առաջարկի գործոններով պայմանավորված, պարենի միջազգային գների աճը և նման միտումների պահպանումը կարող են համաշխարհային գնաճի արագացման ռիսկերի հիմնական աղբյուրներից լինել: Այս համատեքստում, հաշվի առնելով մի կողմից՝ թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման և մյուս կողմից՝ բարձր գնաճային միջավայրի պահպանման ռիսկերը, հավանական է, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերն առաջիկայում հիմնականում կպահպանեն կամ աստիճանաբար կթուլացնեն դրամավարկային խիստ պայմանները:
«2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն արագացել է, ընդ որում՝ պահանջարկի ընդլայնմամբ շարժվող ճյուղերի աճը գերազանցել է որոշ կարճաժամկետ, ոչ կառուցվածքային աճի գործոնների աստիճանական չեզոքացման ազդեցությունը: Ակտիվության բարձր աճին շարունակել է զգալիորեն նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերի բարձր աճը: 2024 թվականին և 2025 թվականի առաջին եռամսյակում արձանագրված կայուն դանդաղումից հետո, արձանագրվել է ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկի աճ: Միևնույն ժամանակ, տնտեսական աճի կառուցվածքային առանձնահատկություններից բխող՝ աճի կայունության, երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի հետագա միտումների վերաբերյալ անորոշությունները մնում են բարձր: Նման իրավիճակում, պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա դեռևս գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ միտումներն առավելապես պայմանավորված են առաջարկի որոշ գործոններով: Զուգահեռաբար՝ աշխատաշուկայի պայմանները, աշխատավարձերը, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճը և գնաճային սպասումներն աստիճանաբար կայունանում են: Միաժամանակ, հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից միջնաժամկետ հորիզոնում առկա են առավելապես գնաճային ռիսկեր»,–նշում են գլխավոր դրամատնից:
ԿԲ–ից հավելում են՝ մակրոտնտեսական ընթացիկ զարգացումների պայմաններում, ՀՀ ֆինանսական շուկայի մասնակիցները, ընդհանուր առմամբ, ակնկալում են, որ ՀՀ կենտրոնական բանկն առաջիկա միջնաժամկետ հորիզոնում աստիճանաբար կնվազեցնի քաղաքականության տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 6.25% մակարդակի շրջակայքում:
Քննարկված ռիսկերի և բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակի ապահովման իր հանձնառությունը, ԿԲ խորհուրդը դիտարկել է քաղաքականության մի շարք սցենարներ: Մի կողմից՝ ԿԲ խորհուրդը դիտարկել է սցենարներ (Ա տիպի), այդ թվում՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների հետ կապված համաշխարհային և ներքին չեզոք տոկոսադրույքների հնարավոր աճի, ինչպես նաև ներքին տնտեսությունում ավելցուկային պահանջարկի պայմանների ձևավորման ռիսկերի առումով, որոնք պահանջում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության ավելի բարձր տոկոսադրույքների ուղի։ Մյուս կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է Բ տիպի սցենարներ, այդ թվում՝ արտաքին պահանջարկի ճշգրտման համատեքստում տնտեսության որոշ հատվածների անհավասարաչափ թուլացման, անշարժ գույքի գների հնարավոր, աստիճանական ճշգրտման պայմաններում տնտեսությունում թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման ու խորացման և համաշխարհային տնտեսության դանդաղման հեռանկարի վերաբերյալ, որոնք ենթադրում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության տոկոսադրույքների ավելի ցածր ուղի:
Արդյունքում՝ արձանագրելով Ա տիպի ռիսկերի ավելացումն ու կարևորելով դրանցից բխող մակրոտնտեսական ազդեցությունների կառավարման անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ ԿԲ խորհուրդը ներկա շրջափուլում որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 3% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար:

12-месячная инфляция в Армении ускорилась, достигнув 3,9% в июне - ЦБ
В Армении во втором квартале 2025 года 12-месячная инфляция ускорилась, достигнув 3,9% в июне. При этом 12-месячная базовая инфляция также выросла, достигнув 3,1%.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Центральный банк Армении.
На заседании 5 августа 2025 года Совет ЦБ принял решение оставить ставку рефинансирования без изменений, установив ее на уровне 6,75%.
ЦБ подчеркнул, что во втором квартале 2025 года возросли риски дальнейшего замедления спроса в мировой экономике и странах-партнерах Армении, а также одновременного ускорения инфляции в США. Сохраняется высокая неопределенность относительно торговой политики США и ее макроэкономических последствий. Сохраняется также высокая неопределенность относительно степени стимулирования совокупного спроса бюджетной политикой США в среднесрочной перспективе, соответствующего роста госдолга и уровня повышения долгосрочных процентных ставок. В то же время геополитическая неопределенность и рост напряженности в международных торговых отношениях продолжают оставаться источником рисков возможного нарушения цепочек поставок и формирования инфляционного давления в мировой экономике. Более того, с начала года рост мировых цен на продовольствие, обусловленный преимущественно факторами предложения, и сохранение этой тенденции может стать одним из основных источников рисков ускорения мировой инфляции. В этой связи, учитывая риски формирования слабого спроса, с одной стороны, и сохранения высокой инфляции, с другой, центральные банки ведущих стран, вероятно, в ближайшем будущем сохранят или постепенно смягчат жесткие денежно-кредитные условия.
«Во втором квартале 2025 года экономическая активность в Армении ускорилась, причем рост секторов, ориентированных на спрос, превысил влияние постепенной нейтрализации некоторых краткосрочных неструктурных факторов роста. Высокий рост активности по-прежнему в значительной степени обеспечивался высоким ростом в строительстве и секторе услуг. После устойчивого замедления в 2024 году и первом квартале 2025 года зафиксирован рост внешнего спроса на услуги. В то же время сохраняется высокая неопределенность относительно стабильности роста, долгосрочной перспективы, а также дальнейшей динамики внутреннего спроса, обусловленная структурными особенностями экономического роста. В такой ситуации влияние спроса на инфляцию по-прежнему оценивается как нейтральное, а текущие тенденции инфляции в значительной степени определяются некоторыми факторами предложения. Параллельно постепенно стабилизируются конъюнктура рынка труда, заработная плата, инфляция услуг, характеризующаяся жесткими ценами, и инфляционные ожидания. В то же время, в среднесрочной перспективе инфляционные риски, в основном, связаны с фискальной и бюджетной политикой», — отмечает Центральный банк.
Центральный банк добавляет, что в условиях текущих макроэкономических событий участники финансового рынка Республики Армения в целом ожидают постепенного снижения Центральным банком Республики Армения процентной ставки в среднесрочной перспективе, установив её на уровне около 6,25%.
В условиях обсуждаемых рисков и высокой неопределённости, принимая во внимание приверженность цели ценовой стабильности, Совет Центрального банка рассмотрел ряд сценариев политики. С одной стороны, Совет Центрального банка рассмотрел сценарии (тип А), включающие риски возможного повышения мировых и внутренних нейтральных процентных ставок, связанные с геополитической ситуацией и налогово-бюджетной политикой, а также формирование условий избыточного спроса во внутренней экономике, которые требуют более высокой траектории процентной ставки по сравнению с рыночными ожиданиями. С другой стороны, Совет рассмотрел сценарии типа B, включая неравномерное ослабление отдельных секторов экономики в условиях корректировки внешнего спроса, формирование и усугубление слабого спроса в экономике в условиях возможной постепенной корректировки цен на недвижимость, а также перспективу замедления мировой экономики, что предполагает более низкую траекторию процентной ставки по сравнению с рыночными ожиданиями.
В результате, отмечая рост рисков типа A и подчеркивая необходимость управления возникающими в связи с этим макроэкономическими последствиями, Совет принял решение оставить ставку рефинансирования без изменений в текущем периоде. Совет продолжит отслеживать сценарии развития экономики и готов принять соответствующие меры для обеспечения целевого уровня инфляции в 3% и стабильности цен в среднесрочной перспективе.