Թաիլանդը փակում է սահմանը Կամբոջայի հետ․ իրավիճակը սահմանին լարված է
Թաիլանդը հայտնել է Կամբոջայի հետ բոլոր սահմանային անցակետերը փակելու մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը՝ նշելով, որ որոշումը հաջորդել է այն բանին, ինչ երկու երկրների միջև սկսվել են միջսահմանային բախումներ։
Շաբաթներ շարունակվող սահմանային լարվածությունից հետո հուլիսի 24-ին թաիլանդական F-16 կործանիչը հարվածներ է հասցրել Կամբոջայում մի շարք թիրախների։ Թաիլանդական բանակի փոխխոսնակ Ռիչա Սուկսովանոնը լրագրողներին հայտնել է մյուս կողմում ռազմական թիրախ ոչնչացնելու մասին։
Կամբոջայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ կործանիչների ռումբերն ընկել են ճանապարհի վրա։ Գերատեսչությունից խստորեն դատապարտել են «Թաիլանդի Թագավորության անխոհեմ և դաժան ռազմական ագրեսիան Կամբոջայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ»։
Associated Press-ը, մեջբերելով Թաիլանդի պաշտպանության նախարարի խոսնակ Սուրասանտ Կոնգսիրիի խոսքերը, հայտնում է կրակոցների հետևանքով 1 քաղաքացիական անձի զոհվելու, երեքի վիրավորվելու մասին։
Երկու երկրների միջև տարածքային վեճի առարկա հանդիսացող միջսահմանային գոտում ականի վրա թաիլանդացի զինվորի վիրավորվելուց հետո հուլիսի 23-ին Թաիլանդի իշխող կուսակցությունը հայտնել էր Կամբոջայում իր դեսպանին հետ կանչելու ու իր երկրից Կամբոջայի դեսպանին հեռացնելու մտադրության մասին։ Թաիլանդի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական բողոք էր ներկայացրել Կամբոջային՝ նշելով, որ տարածքում հայտնաբերված ականները նոր են տեղադրվել և չեն հայտնաբերվել նախորդ պարեկությունների ժամանակ։
Երկու երկրների միջև սկսված փոխհրաձգութունից հետո Սուրին սահմանամերձ շրջանում թաի բնակիչները տեղափոխվել են ապաստարաններ։
Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև ցամաքային 817 կմ սահմանի տարբեր հատվածներում չդեմարկացված հատվածների պատճառով տարբեր ժամանակաշրջաններում բախումներ են տեղի ունեցել, որոնց զոհ է գնացել առնվազն տաս մարդ։ Իսկ 2011 թվականին կողմերի միջև հրաձգությունները շարունակվել են մեկ շաբաթ։

A Thai F-16 fighter jet bombed targets in Cambodia on Thursday, both sides said, as weeks of tension over a border dispute escalated into clashes that have killed at least two civilians, Reuters reports.
Of the six F-16 fighter jets that Thailand readied to deploy along the disputed border, one of the aircraft fired into Cambodia and destroyed a military target, the Thai army said. Both countries accused each other of starting the clash early on Thursday, Reuters reported.
"We have used air power against military targets as planned," Reuters quoted Thai army deputy spokesperson Richa Suksuwanon as saying. Thailand also closed its border with Cambodia.
Cambodia's defence ministry said the jets dropped two bombs on a road, and that it "strongly condemns the reckless and brutal military aggression of the Kingdom of Thailand against the sovereignty and territorial integrity of Cambodia".
The skirmishes came after Thailand recalled its ambassador to Cambodia late on Wednesday and said it would expel Cambodia's envoy in Bangkok, after a second Thai soldier in the space of a week lost a limb to a landmine that Bangkok alleged had been laid recently in the disputed area.
Thailand's foreign ministry said Cambodian troops fired "heavy artillery" on a Thai military base on Thursday morning and also targeted civilian areas including a hospital, leading to civilian casualties.
"The Royal Thai Government is prepared to intensify our self-defense measures if Cambodia persists in its armed attack and violations upon Thailand's sovereignty," the ministry said in a statement, according to Reuters.
Cambodia's foreign ministry said Thailand's air strikes were "unprovoked" and called on its neighbour to withdraw its forces and "refrain from any further provocative actions that could escalate the situation,” according to Reuters.
For more than a century, Thailand and Cambodia have contested sovereignty at various undemarcated points along their 817-km (508-mile) land border, which has led to skirmishes over several years and at least a dozen deaths, including during a weeklong exchange of artillery in 2011, according to Reuters.
Tensions were reignited in May following the killing of a Cambodian soldier during a brief exchange of gunfire, which escalated into a full-blown diplomatic crisis and now has triggered armed clashes, according to Reuters.