ԱՄՆ-ն կրկին դուրս է գալիս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից. Reuters
Միացյալ Նահանգները դուրս է գալիս ՄԱԿ-ի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունից (ՅՈՒՆԵՍԿՕ): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով եվրոպացի դիվանագետների։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շարունակում է իր երկիրը դուրս բերել մի շարք միջազգային կառույցներից, որոնք նա բազմիցս քննադատել է։
Այս քայլը մեծ հարված կլինի Փարիզում տեղակայված կազմակերպության համար։
The New York Post-ը նույնպես հայտնել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան պաշտոնյայի։
Թրամփը նման քայլեր էր ձեռնարկել նաև իր նախագահության առաջին ժամկետում և դուրս էր եկել, այդ թվում, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից և կլիմայի շուրջ համաձայնագրից։ Նրան հաջորդող նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականին պաշտոնը ստանձնելուց հետո վերադարձրել էր երկիրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ԱՀԿ և կլիմայի շուրջ համաձայնագիր։
Այժմ Դոնալդ Թրամփը ևս մեկ անգամ դուրս է բերում երկիրը համաշխարհային կառույցներից։ Նա արդեն որոշում է կայացրել երկիրը դուրս բերել ԱՀԿ-ից, կասեցնել ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալության ֆինանսավորումը։
ԱՄՆ-ն հատկացնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ընդհանուր բյուջեի մոտ 8%-ը։ Մինչև Թրամփի կողմից ԱՄՆ-ն առաջին անգամ կազմակերպությունից դուրս բերելն այդ ֆինանսավորումը կազմում էր 20%:
ԱՄՆ-ն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին միացել է 1945 թվականին դրա հիմնադրման ժամանակ և առաջին անգամ կազմակերպությունից դուրս է եկել 1984 թվականին՝ բողոք հայտնելով ֆինանսական ենթադրյալ վատ կառավարման և ԱՄՆ-ի հանդեպ կողմնակալ վերաբերմունքի պատճառով։ Վաշինգտոնը ՅՈՒՆԵՍԿՕ է վերադարձել գրեթե 20 տարի անց՝ 2003 թվականին, Ջորջ Ու. Բուշի օրոք, որը հայտարարեց, որ կազմակերպությունը համապատասխան բարեփոխումներ է կատարել։

США снова выходят из ЮНЕСКО - Reuters
США выходят из организации по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) ООН. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на европейских дипломатов.
Агентство напоминает, что президент Дональд Трамп продолжает выводить свою страну из ряда международных организаций, которые он неоднократно критиковал.
Этот шаг станет серьёзным ударом для организации, расположенной в Париже.
О выходе США из ЮНЕСКО также сообщила газета New York Post со ссылкой на представителя Белого дома.
Трамп предпринимал аналогичные шаги во время своего первого президентского срока и вышел, среди прочего, из Всемирной организации здравоохранения, Совета ООН по правам человека и соглашения по климату. После вступления в должность в 2021 году президент Джо Байден вернул страну в ЮНЕСКО, ВОЗ и соглашение по климату.
Теперь Дональд Трамп вновь выводит страну из международных институтов. Он уже принял решение о выходе страны из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и приостановке финансирования Ближневосточного агентства ООН по организации работ и помощи палестинским беженцам.
Соединённые Штаты вносят около 8% от общего бюджета ЮНЕСКО. До того, как Трамп впервые вывел США из организации, этот показатель составлял 20%.
Соединённые Штаты вступили в ЮНЕСКО в 1945 году, когда организация была основана, и впервые вышли из неё в 1984 году, жалуясь на предполагаемые финансовые злоупотребления и предвзятое отношение к Соединённым Штатам. Вашингтон вернулся в ЮНЕСКО почти 20 лет спустя, в 2003 году, при Джордже Буше-младшем, который объявил о проведении организацией соответствующих реформ.