Հայաստանը շարունակում է մնալ Եվրոպայում ազատազրկման ամենացածր ցուցանիշ ունեցող երկրների շարքում
Հայաստանը շարունակում է պահպանել իր դիրքերը որպես Եվրոպական երկրների շարքում ամենացածր ազատազրկման ցուցանիշ ունեցող երկրներից մեկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի հրապարակած վիճակագրական զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանում 100 հազար բնակչին բաժին է ընկնում 83 ազատազրկված, մինչդեռ եվրոպական միջինը կազմում է 105, իսկ որոշ երկրներում ցուցանիշը հասնում է զգալի բարձր մակարդակների. Թուրքիայում՝ 356, Ադրբեջանում՝ 264, Վրաստանում՝ 261, Մոլդովայում՝ 235։
Հայաստանն առանձնանում է նաև բանտերի խտության բարենպաստ ցուցանիշով։
Եթե Եվրոպայում հարյուր տեղին բաժին է ընկնում մոտ 95 ազատազրկված, ապա Հայաստանում այս ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 55։
Չնայած ընդհանուր ցուցանիշների դրական դինամիկային՝ Հայաստանում նախնական կալանքի տակ պահվող անձանց թիվը դեռևս բարձր է՝ կազմում է ազատազրկվածների շուրջ 53 տոկոսը։
Հայաստանի բանտերում օտարերկրյա քաղաքացիների մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 8.1 տոկոս, ինչը նույնպես համարվում է ցածր ցուցանիշ Եվրոպայի այլ երկրների համեմատությամբ։  Օրինակ՝ Լյուքսեմբուրգում բանտարկյալների 75 տոկոսը օտարերկրյա քաղաքացի է, Շվեյցարիայում՝ 72 տոկոս, Կիպրոսում՝ 58 տոկոս, Հունաստանում՝ 54 տոկոս։

Армения продолжает оставаться в числе стран с самым низким показателем количества заключённых в Европе
Армения продолжает сохранять позицию одной из стран с самым низким показателем заключённых среди европейских государств.
Как сообщает Арменпресс, согласно опубликованному Советом Европы статистическому отчету, в Армении на 100 000 жителей приходится 83 заключенных, тогда как средний показатель по Европе составляет 105, а в некоторых странах этот показатель достигает значительно более высоких значений. В Турции - 356, в Азербайджане - 264, в Грузии - 261, в Молдове - 235.
Армения также выделяется благоприятным показателем плотности тюрем.
Если в Европе на сто мест приходится около 95 заключенных, то в Армении этот показатель составляет всего 55.
Несмотря на положительную динамику общих показателей, число лиц, содержащихся в предварительном заключении в Армении, по-прежнему велико и составляет около 53 процентов от числа лишенных свободы.
Доля иностранных граждан в тюрьмах Армении составляет всего 8,1%, что также считается низким показателем по сравнению с другими европейскими странами. Например, в Люксембурге 75 процентов заключенных являются иностранными гражданами, в Швейцарии — 72 процента, на Кипре — 58 процентов, а в Греции — 54 процента.