Հայաստանը շարունակում է մնալ Եվրոպայում ազատազրկման ամենացածր ցուցանիշ ունեցող երկրների շարքում
Հայաստանը շարունակում է պահպանել իր դիրքերը որպես Եվրոպական երկրների շարքում ամենացածր ազատազրկման ցուցանիշ ունեցող երկրներից մեկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի հրապարակած վիճակագրական զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանում 100 հազար բնակչին բաժին է ընկնում 83 ազատազրկված, մինչդեռ եվրոպական միջինը կազմում է 105, իսկ որոշ երկրներում ցուցանիշը հասնում է զգալի բարձր մակարդակների. Թուրքիայում՝ 356, Ադրբեջանում՝ 264, Վրաստանում՝ 261, Մոլդովայում՝ 235։
Հայաստանն առանձնանում է նաև բանտերի խտության բարենպաստ ցուցանիշով։
Եթե Եվրոպայում հարյուր տեղին բաժին է ընկնում մոտ 95 ազատազրկված, ապա Հայաստանում այս ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 55։
Չնայած ընդհանուր ցուցանիշների դրական դինամիկային՝ Հայաստանում նախնական կալանքի տակ պահվող անձանց թիվը դեռևս բարձր է՝ կազմում է ազատազրկվածների շուրջ 53 տոկոսը։
Հայաստանի բանտերում օտարերկրյա քաղաքացիների մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 8.1 տոկոս, ինչը նույնպես համարվում է ցածր ցուցանիշ Եվրոպայի այլ երկրների համեմատությամբ։  Օրինակ՝ Լյուքսեմբուրգում բանտարկյալների 75 տոկոսը օտարերկրյա քաղաքացի է, Շվեյցարիայում՝ 72 տոկոս, Կիպրոսում՝ 58 տոկոս, Հունաստանում՝ 54 տոկոս։

Armenia among countries with lowest prison incarceration rates – Council of Europe
Armenia continues to rank among the countries with the lowest incarceration rates in Europe, according to a recent statistical report by the Council of Europe.
According to the report, Armenia has 83 prisoners per 100,000 inhabitants, while the European average is 105,  In comparison, incarceration rates are significantly higher in several countries of the region - 356 in Turkey, 264 in Azerbaijan, 261 in Georgia, and 235 in Moldova.
Armenia also stands out with a favorable prison density index.
Despite these positive trends, the share of pretrial detainees remains high in Armenia, accounting for approximately 53% of the total prison population.
The proportion of foreign nationals in Armenian prisons is also relatively low—only 8.1%. In contrast,  75 percent of prisoners in Luxembourg are foreign citizens, 72 percent in Switzerland, 58 percent in Cyprus, and 54 percent in Greece.