Բրիտանիայում լույս աշխարհ են բերել 3 մարդու ԴՆԹ-ով երեխաների՝ առանց որևէ ժառանգական հիվանդության
Մեծ Բրիտանիայում երեք մարդու գենետիկական նյութով 8 երեխայի են լույս աշխարհ բերել՝ նպատակ ունենալով կանխել ծանր և հաճախ մահացու հիվանդությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Մեծ Բրիտանիայի գիտնականների կողմից մշակված մեթոդը համատեղում է մոր ձվաբջիջը և հոր սերմնահեղուկը դոնոր կնոջ երկրորդ ձվաբջջի հետ։
Այս մեթոդը երկրում օրինական է եղել մեկ տասնամյակ շարունակ, բայց այժմ առաջին անգամ ապացուցվել է, որ դրա միջոցով կարելի է լույս աշխարհ բերել երեխաների, որոնք զերծ են անբուժելի միտոքոնդրիալ հիվանդությունից։
Այս հիվանդությունները սովորաբար փոխանցվում են մորից երեխային՝ օրգանիզմը զրկելով էներգիայից։ Հիվանդությունը կարող է լուրջ հաշմանդամություն առաջացնել, իսկ երեխաների մի մասը մահանում է ծնվելուց օրեր անց։ Զույգերն իմանում են, որ ռիսկի խմբում են, եթե նախկինում ունեցել են նման հիվանդություններով երեխաներ, կամ եթե նման հիվանդություն է եղել ընտանիքի անդամներից որևէ մեկի կամ մոր մոտ։
Երեք մարդու ԴՆԹ-ով ծնված երեխաները ժառանգում են իրենց ծնողների ԴՆԹ-ի մեծ մասը, բայց մի փոքր մաս՝ 0,1%-ը, ժառանգում են դոնոր կնոջից, և այս փոփոխությունը փոխանցվում է սերնդեսերունդ։
BBC-ն նշում է, որ 5000 երեխայից մեկը ծնվում է միտոքոնդրիալ հիվանդությամբ։ Երեք մարդու ԴՆԹ-ով երեխաներ լույս աշխարհ բերելու մեթոդը մշակվել է Նյուքասլի համալսարանի գիտնականների կողմից 2015 թվականին։ Մեծ Բրիտանիան աշխարհի առաջին երկիրն է, որ օրենքներ է ընդունել այս մեթոդը կիրառելու համար։

В Великобритании родились дети с ДНК трех человек без каких-либо наследственных заболеваний
В Великобритании родилось восемь детей с генетическим материалом трёх человек. Это делается для предотвращения серьёзных, часто смертельных заболеваний. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила BBC.
Метод, разработанный британскими учёными, заключается в объединении яйцеклетки матери и спермы отца со второй яйцеклеткой, полученной от женщины-донора.
Этот метод легален в стране уже десять лет, но впервые доказано, что с его помощью можно родить детей, свободных от неизлечимого митохондриального заболевания.
Эти заболевания обычно передаются от матери к ребёнку, лишая организм энергии. Заболевание может привести к серьёзным нарушениям, и некоторые дети умирают в течение нескольких дней после рождения. Пары узнают, что они находятся в группе риска, если у них ранее были дети с такими заболеваниями, или если кто-то из членов семьи или мать перенесли такое заболевание.
Дети, рожденные с ДНК от трех человек, наследуют большую часть ДНК своих родителей, но небольшая часть — 0,1% наследуется от женщины-донора, и это изменение передается из поколения в поколение.
BBC отмечает, что один из 5000 детей рождается с митохондриальным заболеванием. Метод зачатия детей с ДНК от трех человек был разработан учеными Ньюкаслского университета в 2015 году. Великобритания стала первой страной в мире, принявшей законы, разрешающие использование этого метода.