Սիրիայում բախումների հետևանքով 356 մարդ է զոհվել. բանակը սկսել է դուրս գալ աս-Սուեյդայից
Սիրիայի հարավային աս-Սուեյդայի նահանգում հուլիսի 13-ի առավոտյան բախումների սկսվելուց ի վեր զոհվել է 356 մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News Arabia-ն՝ վկայակոչելով Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտորդական կենտրոնի տվյալները։
Ըստ կազմակերպության՝ զոհվել է 79 դրուզ զինյալ, 55 քաղաքացիական անձ, կառավարական ուժերի 189 զինվորական և 18 ցեղային զինյալ։ Բացի այդ, Իսրայելի ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է կառավարական ուժերի ևս 15 զինվորական։
Ըստ Սիրիայի Պաշտպանության նախարարության՝ սիրիական բանակը հուլիսի 16-ի երեկոյան սկսել է դուրս գալ դրուզներով բնակեցված աս-Սուեյդա քաղաքից՝ բռնություններից տուժած քաղաքում կրակի դադարեցման նոր համաձայնության հայտարարումից մի քանի ժամ անց։
«Զորքերը լքում են աս-Սուեյդան՝ քաղաքն անօրինական խմբավորումներից մաքրելուց հետո, և ոստիկանական ուժերը վերահսկողություն կհաստատեն այնտեղ», - նշված է ՊՆ հայտարարության մեջ։
Դրուզների հոգևոր առաջնորդը ողջունել է ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման վերաբերյալ համաձայնությունը։
Իր հերթին, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հուլիսի 16-ին հայտարարել է, որ առաջընթաց է գրանցվել Սիրիայի հարավում մարտական գործողությունների կարգավորման ուղղությամբ։
«Մենք ներգրավել ենք Սիրիայում բախումներում ներգրավված բոլոր կողմերին։ Մենք համաձայնության ենք եկել կոնկրետ քայլերի շուրջ, որոնք այսօր գիշեր վերջ կդնեն այս անհանգստացնող և սարսափելի իրավիճակին։ Սա կպահանջի, որ բոլոր կողմերը կատարեն իրենց ստանձնած պարտավորությունները, և մենք հենց դա ենք լիովին ակնկալում նրանցից», - նշել է նա X-ում գրառման մեջ։
Ավելի վաղ աս-Սուեյդա քաղաքում դրուզների և բեդվին ցեղերի միջև բախումներ էին տեղի ունեցել։ Սիրիայի պաշտպանության և ներքին գործերի նախարարությունների ուժերը մտել էին աս-Սուեյդա՝ փորձելով վերահսկողություն հաստատել խնդրահարույց թաղամասերի նկատմամբ՝ անվտանգությունը պահպանելու և կայունությունը վերականգնելու համար։ Իսրայելը թիրախավորել էր Դամասկոսում գտնվող Սիրիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի տարածքը, ինչպես նաև ավիահարվածներ էր հասցրել աս-Սուեյդայի նահանգի տարբեր շրջանների՝ պահանջելով դադարեցնել դրուզների դեմ գործողությունները։

Сирийская армия начала отвод войск из Эс-Сувейды. С начала столкновений в Сирии погибли 356 человек
С начала, утром 13 июля, столкновений в южносирийской провинции Эс-Сувейда погибли 356 человек. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Sky News Arabia со ссылкой на сирийский мониторинговый центр по правам человека.
По данным центра, погибли 79 боевиков-друзов, 55 мирных жителей, 189 военнослужащих правительственных войск и 18 бойцов племен. Кроме того, ещё 15 военнослужащих правительственных войск погибли в результате израильских авиаударов.
По данным Министерства обороны Сирии, сирийская армия начала отвод войск из города Эс-Сувейда, населённого друзами, вечером 16 июля, спустя несколько часов после объявления о новом соглашении о прекращении огня в городе, пострадавшем от насилия.
«Войска покидают Эс-Сувейду после зачистки города от незаконных формирований, а полиция установит там контроль», — говорится в заявлении Министерства обороны.
Духовный лидер друзов приветствовал соглашение о полном прекращении боевых действий.
В свою очередь, госсекретарь США Марко Рубио заявил 16 июля о прогрессе в урегулировании боевых действий на юге Сирии.
«Мы вовлекли в переговоры все стороны конфликта в Сирии. Мы согласовали конкретные шаги, которые положат конец этой тревожной и ужасной ситуации сегодня вечером. Это потребует от всех сторон выполнения своих обязательств, и именно этого мы от них всецело ожидаем», — отметил он в публикации на X.
Ранее в городе Эс-Сувейда произошли столкновения между друзами и бедуинскими племенами. Силы обороны и МВД Сирии вошли в Эс-Сувейду, пытаясь восстановить контроль над неспокойными районами для поддержания безопасности и восстановления стабильности. Израиль нанес удары по штаб-квартире Вооружённых сил Сирии в Дамаске и авиаудары по различным районам провинции Эс-Сувейда, требуя прекращения операций против друзов.