Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները երբեք այսքան հագեցած և վստահելի չեն եղել․Օլիվյե Դըկոտինյի
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան տարածքում հանդիսավոր պայմաններում նշվեց Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային տոնը՝ Բաստիլի գրավման օրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դըկոտինյին իր ելույթում նշեց, որ հին ռեժիմի կամայականությունների խորհրդանիշի՝ Բաստիլի գրավմամբ ֆրանսիական հեղափախությունն իր վճռական խոսքն ասաց, և այդ ժամանակից ի վեր Ֆրանսիայի ազգային տոն դարձած հուլիսի 14-ը խորհրդանշում է ֆրանսիական հեղափոխությունը՝ միավորելով ազատության, հավասարության ու եղբայրության սկզբունքները։
«Այդ սկզբունքների հանրագումարը միայն ֆրանսիացի ժողովրդինը չէ, այլ բոլոր ժողովուրդների ձգտումն է ու բոլոր ժողովրդավարությունների նվաճումը։ Մեր հայ բարեկամները դա լավ գիտեն, որովհետև քիչ շղթաներ չեն կոտրել ու քիչ Բաստիլներ չեն տապալել։ Ցեղասպանությունից փրկված ազգը, կայսրությունների տիրապետությունից թոթափված պետությունը, ինչպես նաև ժողովրդի կամքով ամրապնդված ժողովրդավարությունը հարստություն է աշխարհի և հույս՝ տարածաշրջանի համար։ Մեզ՝ ֆրանսիացիներիս համար Հայաստանի Հանրապետությունը քույր հանրապետություն է։ Սրանք լոկ խոսքեր չեն»,- ասաց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը։
Դիվանագետը հիշեցրեց, որ հենց այսօր Ֆրանսիայի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը հանդիպել են Փարիզի Ելիսեյան պալատում։
Բաստիլի գրավման օրվան նվիրված արարողություններին Փարիզում ներկա է գտնվել նաև ՀՀ ԱԺ նախագահը, ինչը, դեսպանի խոսքով, ցույց է տալիս, թե որքան սերտորեն են երկու երկրները կապված միմյանց։
«Անցյալ տարի նշեցինք Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակը և Փարիզի պանթեոնում ամփոփեցինք Միսակ և Մելինե Մանուշյանների աճյունները։ Այս տարի հիշում ենք նաև ծովակալ Դյուֆուրնեին, ով 1915 թվականի ամռանը ֆրանսիական երրորդ նավատորմի նավաստիների հետ Միջերկրական ծովում Մուսա լեռան ավելի քան 4000 հայերի փրկեց ցեղասպանությունից։ Նա գործել է առանց հրահանգների՝ հավատաիրմ իր խղճին և ֆրանսիացի սպային վայել պատվին։ 110 տարի անց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցվեց նրան՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարների ներկայությամբ։ 110 տարի անց Մուսա լեռան ոգին շարունակում է ոգեշնչել մեզ՝ հայերին և ֆրանսիացիներին։ Մեր հարաբերությունները երբեք այսքան հագեցած և վստահելի չեն եղել»,- նշեց Դըկոտինյին։
Նա հավելեց, որ դիվանագիտական մակարդակում Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի կառավարության խիզախ ջանքերին՝ ուղղված Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելուն և տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորմանը։ Դիվանագետը հաստատեց, որ Հայաստանը միևնույն ժամանակ հանդես է գալիս որպես միջազգային հարաբերությունների խաչմերուկ։ 2026 թվականին Երևանը կհյուրընկալի կենսաբազմազանության հարցերով կողմերի համաժողովը և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։
«Մենք մեր հայ ընկերների կողքին կլինենք այդ կարևոր միջոցառումների ժամանակ։ Ռազմապաշտպանական ոլորտում մեր համագործակցությունը նույնպես վճռականորեն առաջ է շարժվում։ Այն նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել Հայաստանին՝ պաշտպանելու իր բնակչությանը, տարածքն ու ինքնիշխանությունը։ Ուրախ ենք, որ ներդրում ունենք հայ զինվորների զինման, վերապատրաստման և խորհրդատվության տրամադրման գործում։ Մեր մտքերը նրանց հետ են, ովքեր այս պահին հսկում են բոլորի անվտանգությունը»,- ասաց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը։
Նրա վկայությամբ՝ տնտեսական ոլորտում երկու երկրների փոխգործակցությունը նույնպես զարգանում է։ Հայաստանը ֆրանսիական «Իդեմիա» ընկերությանը վստահել է քաղաքացիների անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկումը։ «Քարֆուրը» շարունակում է ընդլայնվել Հայաստանում։ «Միստրալը» գործընկերություն է հաստատում ՀՀ-ի հետ արհեստական բանականության ոլորտում։ Գեղարքունիքում «Ռիշել գրուպը» կառուցում է վերջին սերնդի գյուղատնտեսական ջերմոցներ։ Իրականացվում են խոշոր նախագծեր մասնավորապես ենթակառուցվածքների ոլորտում։ Հատկապես նշանակալի է Վեդիի նախագիծը։ Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ ՀՀ-ում նմանօրինակ խոշոր ջրամբարի կառուցումը ֆինանսավորվում է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության կողմից տրամադրված վարկի միջոցով. ջրամբարի կառուցումը կավարտվի այս աշնանը։
«Ֆրանսիան աջակցել է ՀՀ-ի հետ վիզաների ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկին և կշարունակի աջակցել դեպի Եվրոպա խիզախորեն շարժվող այս երկրի նկրտումներին։ Մարդասիրական մակարդակում ֆրանսիական կողմը շարունակում է զորակցել Լեռնային Ղարաբաղի հայ փախստականներին և կանգնած է նրանց հյուրընկալող Հայաստանի կողքին։ Բռնի տեղահանումից երկու տարի անց մենք նրանց չենք մոռացել։ Ֆրանսիայի նախագահը մեզ համար սահմանել է ուղղություն, որի համաձայն՝ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին անվերապահ է, լիակատար և մշտական։ Այս աջակցությունը կշարունակվի վճռականորեն ընդհանուր ծրագրերի միջոցով, որոնք կիրականացվեն համատեղ ջանքերով։ Աջակցությունը կշարունակվի բոլոր ոլորտներում՝ մշակույթ, դիվանագիտություն, կրթություն, ֆրանկոֆոնիա, պաշտպանություն, շրջակա միջավայր, ենթակառուցվածքներ»,- մանրանասնեց Դըկոտինյին։
Դիվանագետը հիշեցրեց, որ ֆրանսիական կողմն առավել մեծ ուշադրություն է հատկացնում խոցելի շրջաններին։ Այդ նպատակով Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում շաբաթներ առաջ բացվեց Ֆրանսիայի հյուպատոսական գրասենյակ և նույն քաղաքում անցկացվեց ֆրանս-հայկական ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովը։
Դեսպանը հիշատակեց նաև Վանաձոր քաղաքը, որտեղ հունիսի 21-ին կայացավ երաժշտական փառատոն։
«Գիտենք, որ մեր առաքելության մեջ կարող ենք ապավինել Հայաստանի իշխանությունների մշտական, բարեկամական և բարեհաճ աջակցությանը՝ լինի կառավարության, ԱԺ-ի, մարզպետարանների, թե համայնքապետարանների ղեկավարների մակարդակով, որոնց հետ կա ամենօրյա համագործակցություն։ Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ում համար թանկ է Հայաստանը։ Հայ ժողովուրդը հարստացրել է մեր մշակութային ակունքները, իր բարեկամությամբ և հավատարմությամբ պատվել մեր երկիրը, մեզ տվել է դուստրեր և որդիներ, որոնք  նպաստել են Ֆրանսիայի կերտմանը։ Ֆրանսիացիները գիտեն դա, և եթե նրանք կարող են տարաձայնել շատ հարցերում, ապա Հայաստանի վերաբերյալ միակարծիք են։ Շնորհակալ ենք նաև ՀՀ-ում ֆրանսիական համայնքին, որն իր բազմազանությամբ հանդիսանում է սերտ հարաբերությունների կերտողը և համոզմունքով ու նվիրումով ներկայացնում է Ֆրանսիան Հայաստանում»,- եզրափակեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը։

Отношения между Арменией и Францией никогда не были столь насыщенными и надежными: Оливье Декотиньи
В посольстве Франции в Армении торжественно отметили национальный праздник Французской Республики - День взятия Бастилии.
Как передает “Арменпресс”, чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи в своём выступлении отметил, что взятием Бастилии, символа произвола старого режима, Французская революция сказала свое решающее слово, и с тех пор 14 июля, ставшее национальным праздником Франции, символизирует Французскую революцию, объединяя принципы Свободы, Равенства и Братства.
“Совокупность этих принципов – это не только принципы французского народа, но и чаяния всех народов и достижение всех демократий. Наши армянские друзья хорошо это знают, ведь было разбито много цепей и свергнуто много Бастилий. Нация, спасшаяся от геноцида, государство, освободившееся от власти империй, а также демократия, укреплённая волей народа, – это богатство для мира и надежда для региона. Для нас, французов, Республика Армения – братская республика. Это не просто слова”, – заявил посол Франции в Армении.
Дипломат напомнил, что буквально сегодня в Елисейском дворце в Париже состоялась встреча президента Франции и премьер-министра Армении.
Спикер Национального Собрания Армении также присутствовал в Париже на торжествах по случаю Дня взятия Бастилии, что, по словам посла, свидетельствует о тесной связи двух стран.
“В прошлом году мы отметили 100-летие Шарля Азнавура и перезахоронили останки Мисака и Мелины Манушян в Парижском Пантеоне. В этом году мы вспоминаем адмирала Дюфурне, который вместе с моряками Третьего французского флота летом 1915 года спас в Средиземном море более 4000 армян от Геноцида Муса-Дага. Он действовал без каких-либо указаний, по зову своей совести и чести, подобающей французскому офицеру. 110 лет спустя ему была дана дань уважения в Мемориальном комплексе Геноцида армян в присутствии министров иностранных дел Армении и Франции. 110 лет спустя дух Муса-Дага продолжает вдохновлять нас, армян и французов. Наши отношения никогда не были столь насыщенными и доверительными”, — отметил Декотиньи.
Он добавил, что на дипломатическом уровне Франция поддерживает смелые усилия правительства Армении по достижению мира с Азербайджаном и нормализации отношений в регионе. Дипломат подтвердил, что Армения также является перекрёстком международных отношений. В 2026 году в Ереване пройдут Конференция сторон по биоразнообразию и Саммит Европейского политического сообщества.
“Мы будем с нашими армянскими друзьями на этих важных мероприятиях. Наше сотрудничество в военно-оборонной сфере также решительно продвигается вперёд. Оно направлено на то, чтобы Армения могла защитить своё население, территорию и суверенитет. Мы рады внести свой вклад в вооружение, обучение и консультирование армянских военнослужащих. Наши мысли с теми, кто сейчас охраняет всеобщую безопасность”, — заявил посол Франции в Армении.
Согласно послу, сотрудничество двух стран развивается и в экономической сфере. Армения доверила французской компании “Idemia” выпуск паспортов и удостоверений личности для своих граждан. Продолжает расширять свою деятельность в Армении компания “Carrefour”. “Mistral” налаживает партнерство с Арменией в области искусственного интеллекта. “Richele Group” строит сельскохозяйственные теплицы последнего поколения в Гегаркунике. Реализуются крупные проекты, в частности, в сфере инфраструктуры. Проект в Веди имеет особое значение. В Армении с момента обретения независимости началось строительство крупного водохранилища, которое финансируется за счет кредита, предоставленного Французским агентством развития. Строительство водохранилища будет завершено осенью этого года.
“Франция поддержала начало переговоров по либерализации визового режима с Арменией и продолжит поддерживать стремления этой страны, которая смело движется в сторону Европы. В гуманитарном плане Франция продолжает поддерживать армянских беженцев из Нагорного Карабаха и Армению, которая их принимает. Спустя два года после принудительного перемещения мы не забыли о них. Президент Франции обозначил для нас курс, согласно которому поддержка Франции Армении является безусловной, полной и постоянной. Эта поддержка будет решительно продолжена посредством общих программ, которые будут реализованы совместными усилиями. Поддержка будет продолжена во всех областях: культура, дипломатия, образование, франкофония, оборона, экология, инфраструктура”, — уточнил Декотиньи.
Посол напомнил, что Франция уделяет повышенное внимание уязвимым регионам. С этой целью несколько недель назад в городе Горис Сюникской области было открыто французское консульство, также там прошла V Конференция франко-армянского децентрализованного сотрудничества.
Посол также упомянул город Ванадзор, где 21 июня прошёл музыкальный фестиваль.
“Мы знаем, что в нашей миссии мы можем рассчитывать на постоянную, дружескую и благожелательную поддержку властей Армении, будь то на уровне правительства, Национального Собрания, районных или общинных администраций, с которыми мы ежедневно сотрудничаем. Мы благодарны всем, кому дорога Армения. Армянский народ обогатил наши культурные истоки, почтил нашу страну своей дружбой и преданностью, подарил нам дочерей и сыновей, которые внесли свой вклад в становление Франции. Французы знают это, и, если по многим вопросам они расходятся во мнениях, то по вопросу Армении они единодушны. Мы также благодарны французской общине Армении, которая, благодаря своему разнообразию, является строителем тесных отношений и уверенно и преданно представляет Францию в Армении”, – заключил посол Франции в Армении.