Սիրիան փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության հետ
Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի՝ Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակներում արաբական երկրի կառավարությունը և ադրբեջանական պետական նավթային ընկերությունը հուլիսի 12-ին փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքը։
Հուշագիրը ստորագրել են Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար, պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ Միքայիլ Ջաբարովը և Սիրիայի էներգետիկայի նախարար Մուհամմեդ ալ-Բաշիրը։ Փաստաթղթի մանրամասները չեն հրապարակվում։
Հուլիսի սկզբին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր Սիրիային բնական գազի մատակարարման հարցում աջակցելու Ադրբեջանի պատրաստակամության մասին։

Сирия подписала меморандум о взаимопонимании с Государственной нефтяной компанией Азербайджана
В рамках визита исполняющего обязанности президента Сирии Ахмеда аш-Шараа в Азербайджан Правительство арабской страны и Государственная нефтяная компания Азербайджана 12 июля подписали меморандум о взаимопонимании.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт президента Азербайджана.
Меморандум подписали министр экономики Азербайджана, председатель наблюдательного совета Государственной нефтяной компании SOCAR Михаил Джаббаров и министр энергетики Сирии Мухаммед аль-Башир. Подробности документа не разглашаются.
В начале июля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о готовности Азербайджана оказать содействие в поставках природного газа в Сирию.