ՀԱՊԿ անդամ երկրները շարունակում են Հայաստանին կառույցի լիիրավ անդամ համարել. Լավրով
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրները շարունակում են Հայաստանին կառույցի լիիրավ անդամ համարել, սակայն այդ կարգավիճակը ենթադրում է Կազմակերպության շրջանակներում բոլոր պարտավորությունների կատարում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքներով նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք շարունակում ենք Հայաստանին այս կազմակերպության լիիրավ անդամ համարել, սակայն, անկասկած, լիիրավ անդամակցությունը ենթադրում է բոլոր պարտավորությունների կատարում, որոնք բխում են ՀԱՊԿ-ի կանոնադրական փաստաթղթերից՝ ներառյալ անդամավճարների վճարումը»,- ասել է Լավրովը։
Նա նաև հավելել է, որ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհուրդը ի գիտություն է ընդունել այն հանգամանքը, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կրկին հրաժարվել է մասնակցել ՀԱՊԿ-ի հերթական միջոցառմանը։
ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները սրվել են 2022-ի սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զինուժի ապօրինի ներխուժումից հետո, երբ կազմակերպությունը ռազմական և քաղաքական աջակցություն չցուցաբերեց իր անդամ երկրին։ Չնայած Երևանի պահանջներին՝ ՀԱՊԿ-ը մինչև օրս չի դատապարտել դաշինքի անդամ Հայաստանի դեմ այդ հարձակումը և չի արձանագրել, որ Ադրբեջանը Հայաստանից տարածքներ է օկուպացրել։ Հայաստանը դադարել է անդամավճարներ փոխանցել կազմակերպությանը և ներկայացուցիչներ ուղարկել կառույցի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումներին ու զորավարժություններին։

Государства-члены ОДКБ продолжают считать Армению полноправным членом организации - Лавров
Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) продолжают считать Армению полноправным членом организации, но этот статус подразумевает выполнение всех обязательств в рамках Организации.
Как сообщает Арменпресс, такое заявление сделал министр иностранных дел России Сергей Лавров по итогам заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ОДКБ.
«Мы продолжаем считать Армению полноправным членом этой организации, но, несомненно, полноправное членство подразумевает выполнение всех обязательств, вытекающих из уставных документов ОДКБ, включая уплату членских взносов», — заявил Лавров.
Он также добавил, что Совет министров иностранных дел ОДКБ принял к сведению тот факт, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян вновь отказался участвовать в очередном мероприятии ОДКБ.
Отношения Армении с ОДКБ стали напряженными после незаконного вторжения азербайджанских сил на суверенную территорию Армении в сентябре 2022 года, когда организация не оказала военно-политическую поддержку своему государству-члену. Несмотря на требования Еревана, ОДКБ до сих пор не осудила нападение на Армению, являющуюся членом альянса, и не зафиксировала факт оккупации Азербайджаном территорий Армении. Армения прекратила перечисление членских взносов в организацию и направление представителей на мероприятия и военные учения, проводимые в рамках структуры.