Երևանը վերջնական որոշումներ կկայացնի, եթե ՀԱՊԿ երկրները չդատապարտեն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքների օկուպացիան
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հետ կապված կկայացնի վերջնական որոշումներ, եթե կազմակերպության անդամ երկրները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը հանդես չգան քաղաքական հայտարարություններով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի օկուպացիայի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
«ՀԱՊԿ-ի մասին մենք ոչ միայն ակնարկում ենք, այլև ուղիղ տեքստով ասում ենք, որ այսպես երկար չի կարող մնալ։ Ի վերջո, եթե ՀԱՊԿ գործընկերները, այդ թվում՝ նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը, հանդես չգան քաղաքական հայտարարություններով, որոնց մասին խոսվել է դեռևս տարիներ առաջ Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ հարձակումից հետո, ապա Հայաստանը կկայացնի վերջնական որոշումներ»,-հայտարարել է Վահան Կոստանյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ե՞րբ կարող է Հայաստանը որոշում կայացնել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու վերաբերյալ՝ փոխնախարարը նշել է, որ Երևանն ինքը կորոշի դրա ժամանակն ու այդ քայլը կատարելու պատեհությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը, լինելով ինքնիշխան պետություն, ինքն է որոշում, թե երբ է ճիշտ ժամանակը այս կամ այն քայլը կատարելու համար»,-շեշտել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությանը՝ Կոստանյանը հիշեցրել է, որ Երևանը շարունակում է լինել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ և շարունակում է խորացնել իր հարաբերություններն այդ կառույցի շրջանակներում։
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին իր մասնակցությունը սառեցրել է 2024 թվականի փետրվարին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիքներ է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության, հետագա գոյության, ինքնիշխանության և պետականության համար։
ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները սրվել են 2022-ի սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զինուժի ապօրինի ներխուժումից հետո, երբ կազմակերպությունը ռազմական և քաղաքական աջակցություն չցուցաբերեց իր անդամ երկրին։ Չնայած Երևանի պահանջներին՝ ՀԱՊԿ-ը մինչև օրս չի դատապարտել դաշինքի անդամ Հայաստանի դեմ այդ հարձակումը և չի արձանագրել, որ Ադրբեջանը Հայաստանից տարածքներ է օկուպացրել։ Հայաստանը դադարել է անդամավճարներ փոխանցել կազմակերպությանը և ներկայացուցիչներ ուղարկել կառույցի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումներին ու զորավարժություններին։

Ереван примет окончательные решения, если страны ОДКБ не осудят оккупацию Азербайджаном территорий Армении
Армения примет окончательные решения относительно ОДКБ, если государства-члены организации, включая Россию, не сделают политических заявлений относительно оккупации Азербайджаном суверенных территорий Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян заявил на брифинге с журналистами после заседания правительства РА.
«Мы не только намекаем на ОДКБ, но и прямым текстом говорим, что долго так оставаться не может. Ведь если партнеры по ОДКБ, включая Российскую Федерацию, не сделают политических заявлений, о которых говорили много лет назад после нападения на суверенные территории Республики Армения, то Армения примет окончательные решения», - заявил Ваан Костанян.
Касаясь вопроса о том, когда Армения может принять решение о выходе из ОДКБ, замминистра отметил, что Ереван сам определится со сроками и целесообразностью этого шага.
«Республика Армения, будучи суверенным государством, сама решает, когда следует предпринять тот или иной шаг», — подчеркнул замглавы МИД.
Коснувшись сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза, Костанян напомнил, что Ереван продолжает оставаться членом Евразийского экономического союза и продолжает углублять отношения в рамках этой структуры.
Армения приостановила свое участие в ОДКБ в феврале 2024 года. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ОДКБ создает угрозы безопасности, будущему существованию, суверенитету и государственности Армении.
Отношения Армении с ОДКБ стали напряженными после незаконного вторжения ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении в сентябре 2022 года, когда организация не оказала военно-политическую поддержку государству-члену Организации. Несмотря на требования Еревана, ОДКБ до сих пор не осудила нападение на Армению-члена Организации и не зафиксировала факт оккупации Азербайджаном суверенных территорий Армении. Армения перестала перечислять в ОДКБ членские взносы и направлять представителей на мероприятия и военные учения, проводимые в рамках структуры.