ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը և ՊԵԿ նախագահը Թբիլիսիում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել հայկական կոնյակի արտահանման գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հունիսի 23-ին գործուղվել են Թբիլիսի, որտեղ վրացական կողմի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Գեզի մաքսային տերմինալից նույն օրը բաց թողնել հայկական կոնյակով բեռնված 55 բեռնատար ավտոմեքենա, ևս 72 մեքենա բաց կթողնվի առաջիկա յոթ օրվա ընթացքում, իսկ դրան կհաջորդի լրացուցիչ 24 մեքենայի բացթողում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Այցի շրջանակում հանդիպեցինք Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի, Գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի նախարար Դավիթ Սոնգուլաշվիլիի, ինչպես նաև Պետական եկամուտների ծառայության ղեկավար Իրակլի Բերաիայի հետ։
Բարձր մակարդակով կայացած բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Գեզի մաքսային տերմինալից այսօր բաց թողնել հայկական կոնյակով (հայկական բրենդի) բեռնված 55 բեռնատար ավտոմեքենա, ևս 72 մեքենա բաց կթողնվի առաջիկա յոթ օրվա ընթացքում, իսկ դրան կհաջորդի լրացուցիչ 24 մեքենայի բացթողում։
Միևնույն ժամանակ, հայկական կողմից կապահովի շշալցված կոնյակով բեռնված մեքենաների անխոչընդոտ տրանզիտային ելքը դեպի Վրաստան։
Ձեռք է բերվել նաև պայմանավորվածություն՝ այսուհետ հայկական շշալցված կոնյակի (հայկական բրենդիի) արտահանման գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ՝ փոխադարձ ընդունելի և կանխատեսելի պայմաններով։
Բանակցությունների արդյունքների և հետագա քայլերի վերաբերյալ մանրամասները գործարար համայնքին կներկայացվեն աշխատանքային կարգով։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը և Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը»,- նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար։

Министр экономики и председатель КГД Армении достигли в Тбилиси договоренностей об организации процесса экспорта армянского коньяка
Решением премьер-министра Армении министр экономики Геворг Папоян и председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян 23 июня посетили Тбилиси, где в результате переговоров с грузинской стороной была достигнута договоренность о пропуске в тот же день с таможенного терминала GEZi 55 грузовиков, груженных армянским коньяком, в течение следующих семи дней будут пропущены еще 72 автомобиля, а затем последует пропуск еще 24 автомобилей.
Как передает Арменпресс, об этом министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил на своей странице в Facebook.
«В ходе визита мы встретились с первым вице-премьером Грузии, министром экономики и устойчивого развития Леваном Давиташвили, министром сельского хозяйства и окружающей среды Давидом Сонгулашвили, а также с руководителем Службы доходов Ираклием Бераей.
В результате переговоров на высоком уровне достигнута договоренность о пропуске сегодня с таможенного терминала GEZi 55 грузовиков с армянским коньяком (армянским бренди), в течение следующих семи дней пропуск получат еще 72 грузовика, а затем последует пропуск еще 24 грузовиков.
При этом армянская сторона обеспечит беспрепятственный транзитный выезд грузовиков с бутилированным коньяком в Грузию.
Также достигнута договоренность об организации процесса экспорта армянского бутилированного коньяка (армянского бренди) впредь на взаимоприемлемых и прогнозируемых условиях.
Подробная информация о результатах переговоров и дальнейших шагах будет представлена ​​бизнес-сообществу в рабочем порядке.