Դամասկոսի հույն ուղղափառ եկեղեցում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի և վիրավորների թվում հայեր չկան
Դամասկոսի հույն ուղղափառ Մար Էլիաս (Ս. Եղիա) եկեղեցում հունիսի 22-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության հետևանքով արձանագրված զոհերի և վիրավորների մեջ հայեր չկան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հալեպի «Գանձասար» թերթը։
Հալեպի Բերիո թեմի առաջնորդարանը խստորեն դատապարտել է Մար Էլիաս (Ս. Եղիա) եկեղեցում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որը կիրակնօրյա աղոթքի ժամանակ բազմաթիվ կյանքեր է խլել, տասնյակ մարդկանց վիրավորման պատճառ դարձել։
«Այս նողկալի հարձակումը, որն ուղղված էր հավատացյալների դեմ, կրկին բացահայտում է ահաբեկչության մութ դեմքը, որը չի տարբերում ո՛չ համայնք, ոչ՛ էլ եկեղեցի և ձգտում է ապակայունացնել տարածաշրջանը և խաթարել դարեր շարունակ սիրիացիներին բնորոշող խաղաղ գոյակցության ոգին», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև նշվել է, որ Բերիո թեմի առաջնորդարանը՝ ի դեմս թեմի առաջնորդ Մակար Սրբ․ Արք․ Աշգարյանի, իր խորին ցավակցությունն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին՝ շուտափույթ ապաքինում մաղթելով վիրավորներին և աղոթք բարձրացնելով առ Աստված՝ պաշտպանելու Սիրիան և նրա ժողովրդին բոլոր չարիքներից։
Սիրիայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ հունիսի 22-ին մայրաքաղաք Դամասկոսի Դուեյլաա շրջանում գտնվող հույն ուղղափառ Մար Էլիաս (Ս. Եղիա) եկեղեցու վրա ահաբեկչական հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 22-ի, ևս 59 մարդ վիրավորվել է։ Հարձակումը տեղի է ունեցել եկեղեցում երեկոյան պատարագի ժամանակ։
Սիրիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ նախնական հետաքննությունները ցույց են տալիս «Իսլամական պետության» ներգրավվածությունը հարձակման մեջ: Նախարարության խոսնակ Նուր ադ-Դին ալ-Բաբան մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ հարձակման հեղինակը մահապարտ-ահաբեկիչ է եղել, որը մտել է եկեղեցի և կրակ բացելուց հետո պայթեցրել է իրեն:

Среди жертв и пострадавших в результате теракта в греческой православной церкви в Дамаске армян нет
Среди жертв и пострадавших в результате теракта, произошедшего 22 июня в греческой православной церкви Мар-Элиас (Святого Ильи) в Дамаске, армян нет. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила алеппская газета «Гандзасар».
Епархия Берио в Алеппо решительно осудила теракт в церкви Мар-Элиас во время воскресной молитвы, в результате которого погибло много людей и десятки получили ранения.
«Это отвратительное нападение, направленное против верующих, в очередной раз обнажает темное лицо терроризма, который не делает различий между общиной и церковью и стремится дестабилизировать регион и подорвать дух мирного сосуществования, который веками отличал сирийцев», — говорится в заявлении.
В заявлении также отмечено, что епархия Берио в лице предстоятеля епархии, его преосвященства архиепископа Макара Ашгаряна, выражает глубочайшие соболезнования семьям погибших, желает скорейшего выздоровления раненым и молит Бога защитить Сирию и ее народ от всякого зла.
Министерство здравоохранения Сирии сообщило, что число погибших в результате террористического нападения на греческую православную церковь Мар Элиас (Святого Илии) в районе Дувейла столицы Дамаска 22 июня достигло 22 человек, еще 59 человек получили ранения. Нападение произошло во время вечерней литургии в церкви.
Министерство внутренних дел Сирии заявило, что предварительное расследование показало, что к нападению причастна группировка «Исламское государство». Представитель министерства Нур ад-Дин аль-Баба сообщил на пресс-конференции, что нападавший был террористом-смертником, который вошел в церковь, открыл огонь, а затем взорвал себя.