Հայ արտադրողներին արտահանման գործընթացում աջակցելու համար ԱՄՆ-ում կբացվի ազգային պահեստ
Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդը հայ արտադրողներին աջակցելու, միջազգային շուկա դուրս գալու համար, նախատեսում է ԱՄՆ-ում բացել ազգային պահեստ։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի նախագահ Մարիամ Մանուկյանը նշեց, որ արդեն նախապատրաստական աշխատանքները տարվում են, և ընթացիկ տարվա վերջում գործնականում ազգային պահեստը բաց կլինի։
«Ագգային պահեստը հնարավորություն է տալու հայկական արտադրողներին իրենց արտադրանքն այնտեղ պահելու, ինչպես նաև առաջարկելու խոշոր մատակարարներին, առևտրային ցանցերին։ Այս հնարավորությունը բավական կհեշտացնի հայ արտադրողների գործունեությունը, նրանք կշահեն թե՛ ժամանակի, թե՛ ֆինանսական, թե՛ փաստաթղթաշրջանառության կրճատման առումով»,-ասաց Մարիամ Մանուկյանը։
Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի տնօրեն Տիգրան Ղազարյանը նշեց, որ ազգային պահեստի ստեղծումը միջազգային պրակտիկայում ընդունված ու հաջողված մոդել է։
«Այն հայ արտադրողները, որոնք հետաքրքրված են ապրանքների արտահանմամբ ԱՄՆ, կարող են օգտվել ազգային պահեստի հնարավորությունից։ Այն հետաքրքրիր ձևաչափ է, նախ արտադրողները կարող են իրենց ապրանքները պահել պահեստում՝ անհրաժեշտ համապատասխան պայմաններում։ Պահեստն ունենալու է նաև ցուցահանդեսային բաղադրիչ։ Այսինքն՝ տեղական մատակարարները, առևտրային ցանցերը, վաճառքով զբաղվող ընկերությունները կարող են այցելել, տեղում ծանոթանալ հայկական ապրանքներին»,-ասաց Տիգրան Ղազարյանը։
Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդը հայկական արտադրության ապրանքների առաջնահերթություն չի սահմանում, բաց են համագործակցության համար բոլոր արտադրողների հետ։ Կարող է ներկայացվել ցանկացած հայկական արտադրանք՝տեքստիլ, զարդեր, խմիչքների հրուշակեղենի արտարդրություն, չրեր և այլն։ Եթե նույնիսկ բիզնեսը նոր է ձևավորվել կամ երկարամյա գործունեություն է ծավալում, սակայն արտադրանքի ծավալները փոքր են, միևնույն է, կարող են դիմել ու մասնակցել։ Ազգային պահեստի հնարավորություններից կարող է օգտվել ինչպես խոշոր ու միջին, այնպես էլ փոքր բիզնեսը։ Ազգային պահեստի հետ կապված ծախսի զգալի հատվածն իրականացնում է Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդը։
Երևանում հուլիսի 3-ին կանցկացվի համաժողով, որի ընթացքում գործարարներին կներկայացվեն ազգային պահեստի ծրագրի հնարավորությունները։ Բոլոր ցանկացող գործարարները կարող են մասնակցել՝ նախապես գրանցվելով։

В США откроется национальный склад для поддержки армянских производителей в процессе экспорта
Совет по поддержке международных деловых отношений планирует открыть национальный склад в США для поддержки армянских производителей в деле выхода на международный рынок.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» президент Совета по поддержке международных деловых отношений Мариам Манукян отметила, что подготовительные работы уже ведутся, и национальный склад будет фактически открыт к концу текущего года.
«Национальный склад позволит армянским производителям хранить там свою продукцию, а также предлагать ее крупным поставщикам и торговым сетям. Эта возможность значительно облегчит деятельность армянских производителей, они выиграют с точки зрения и времени, и финансов, и сокращения документооборота», — отметила Мариам Манукян.
Директор Совета по поддержке международных деловых связей Тигран Казарян отметил, что создание национального склада является принятой и успешной моделью в международной практике.
«Те армянские производители, которые заинтересованы в экспорте товаров в США, могут воспользоваться возможностью национального склада. Это интересный формат. Во-первых, производители могут хранить свои товары на складе в необходимых соответствующих условиях. Склад также будет иметь выставочную составляющую. То есть местные поставщики, торговые сети, компании, занимающиеся продажами, могут посетить и ознакомиться с армянской продукцией на месте», — сказал Тигран Казарян.
Совет по поддержке международных деловых связей не отдает приоритет продукции армянского производства, они открыты для сотрудничества со всеми производителями. Может быть представлена любая армянская продукция: текстиль, ювелирные изделия, напитки, кондитерские изделия, сухофрукты и т. д. Даже если бизнес только что создан или работает много лет, но объемы производства небольшие, они все равно могут подать заявку и принять участие. Возможностями национального склада могут воспользоваться как крупные, так и средние и мелкие предприятия. Значительную часть расходов, связанных с Национальным складом, берет на себя Совет по поддержке международных деловых связей.
3 июля в Ереване состоится конференция, в ходе которой предпринимателям будут представлены возможности программы национального склада. Все заинтересованные бизнесмены могут принять участие, зарегистрировавшись заранее.