10 օրում հայկական կոնյակով բեռնված 50 բեռնատար է հասել ՌԴ մաքսային մարմիններին
Հայկական կոնյակով բեռնված 50 բեռնատար հունիսի 1-ից մինչև հունիսի 10-ը ներառյալ հասել է Ռուսաստանի մաքսային մարմիններին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման արդյունքների մասին հաշվետվության ներկայացմանը՝ անդրադառնալով հայկական կոնյակով բեռնված բեռնատարների խնդրին, որոնք սպասում են վրացական կողմում։
Խոջոյանը նշեց, որ խնդիրը սկսել է նշմարվել 2025 թվականի ապրիլից: Եվ այդ ժամանակից մինչև օրս հարցը ուշադրության կենտրոնում է: Փոխնախարարի խոսքով՝ գրեթե ամենժամյա կտրվածքով կապի մեջ են վերամշակող կազմակերպությունների, գործարարների հետ:
«Ապրիլից մինչև օրս լրացվել է արտահանման 557 դեկլարացիա: 391 դեկլարացիա արտահանված է համարվում»,- ասաց փոխնախարարը՝ պարզաբանելով, որ սա նշանակում է, որ, օրինակ, եթե ապրանքը պետք է արտահանվեր Ռուսաստան, ապա այն արդեն հասել է Ռուսաստանի մաքսային մարմիններին։
Հունիսի 1-ից մինչ հունիսի 10-ը ներառյալ ՌԴ մաքսային մարմիններին հասել է 50 բեռնատար»,-ասաց Խոջոյանը:
Հայաստանյան կոնյակ արտադրողները մայիսի 13-ին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան դիմաց` դժգոհելով, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան, Բելառուս բեռնատարների անցման համար։ Կոնյակագործները պնդում էին, որ Վրաստանում լաբորատոր փորձաքննություն են ենթարկում հայկական կոնյակը, իսկ բեռնատարները ստիպված են լինում մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։
Ակցիայի ընթացքում դեսպանությունում ընդունել էին արտադրողներից մի քանիսին՝ խոստանալով, որ պաշտոնական Թբիլիսին մոտ ժամանակահատվածում հանդես կգա հայտարարությամբ։ Սակայն մնալով անարձագանք՝ դժգոհ տնտեսվարողները մայիսի 21-ին դարձյալ հավաքվել էին դեսպանատան մոտ` Վրաստանի իշխանություններից պահանջելով լուծել խնդիրը։
Հունիսի 5–ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել էր, որ 52 մեքենայի խնդիրն արդեն լուծվել է,  Վրաստանի իր գործընկերը հեռախոսազանգով խոստացել է, որ 72 մեքենաների հարցը ևս, որ Վրաստանում են, առաջիկա 5 օրում կլուծվի:

50 фур с армянским коньяком прибыли на российскую таможню за 10 дней
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил заместитель министра экономики Арман Ходжоян на совместном заседании постоянных комиссий НС во время представления отчета об итогах исполнения госбюджета за 2024 год, коснувшись вопроса фур с армянским коньяком, которые скопились на территории Грузии.
Ходжоян отметил, что проблема стала заметна еще в апреле 2025 года. И с тех пор вопрос находится в центре внимания. По словам замминистра, они контактируют с перерабатывающими организациями и предпринимателями практически каждый час.
«С апреля по сегодняшний день заполнено 557 экспортных деклараций. 391 декларация считается экспортированной», — сказал замминистра, пояснив, что это означает, что, например, если продукция должна была экспортироваться в Россию, то она уже достигла таможенных органов РФ.
С 1 по 10 июня включительно до российских таможенных органов дошло 50 грузовиков», — сказал Ходжоян.
Армянские производители коньяка 13 мая организовали акцию протеста перед посольством Грузии в Армении, пожаловавшись на то, что грузинская сторона создает препятствия для проезда грузовиков из Армении в Россию и Беларусь. Производители коньяка утверждали, что армянский коньяк подвергается лабораторным испытаниям в Грузии, а грузовики вынуждены стоять на грузинском пограничном КПП несколько недель.
В ходе акции посольство приняло нескольких производителей, пообещав, что официальный Тбилиси выступит с заявлением в ближайшее время, однако не отреагировал, и недовольные бизнесмены 21 мая снова собрались у посольства, требуя от грузинских властей решить этот вопрос.
5 июня министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что вопрос с 52 автомобилями уже решен, а его грузинский коллега в телефонном разговоре пообещал, что вопрос еще 72 автомобилей, которые находятся в Грузии, будет решен в ближайшие 5 дней.