Դատարանը վերացրեց երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` ՀՀ-ից բացակայելու արգելքը
Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ, այսօր կայացավ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Վալերի Գրիգորյանի և Ալեքսան Ալեքսանյանի վերաբերյալ «Իսակովի պողոտայի» հողատարածքի գործով դատական նիստը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը փոխեց Սերժ Սարգսյանի խափանման միջոցը՝ վերացնելով երկրից բացակայելու արգելքը ու որպես խափանման միջոց ընտրելով գրավը՝ 5 մլն դրամի չափով։
«Գրավի գումարը եռօրյա ժամկետում ենթակա է վճարման դատարանի դեպոզիտ հաշվին։ Գրավը կիրառված համարել գրավի մուծված լինելը հավաստող փաստաթուղթը դատարան ներկայացնելու պահից։ Մյուս խափանման միջոցները կքննարկենք արդեն համապատասխան հերթականությամբ»,- նշեց դատավոր Արամ Գրիգորյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտպանական կողմը հայտնեց, որ պատրաստ է դատարանին և հանրային մեղադրողին գրավոր ներկայացնել նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու կամ գործը կարճելու վերաբերյալ միջնորդությունը, որպեսզի դատական հաջորդ նիստն անցնի ավելի արդյունավետ։
Դատավոր Գրիգորյանը հայտնեց, որ գնալու է արձակուրդ, ուստի առաջարկեց փոխել նախապես հաստատված հաջորդ դատական նիստերի օրերը։ Որոշվեց, որ դատական հաջորդ նիստերը կայանալու են օգոստոսի 26-ին և սեպտեմբերի 2-ին։
Քրեական գործը, որի շրջանակում մեղադրանք է ներկայացվել Սերժ Սարգսյանին, վերաբերում է Իսակովի պողոտայի հողերի օտարմանը։ Մասնավորապես, Իսակովի պողոտայում գտնվող, ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող 11 հա հողատարածքն, ըստ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործի, օտարվել է 2005-2006 թվականներին, երբ ՀՀ պաշտպանության նախարարը Սերժ Սարգսյանն էր։ Ըստ քրեական գործի՝ այս հողերն իբրև օտարվել են շուկայականից էականորեն ցածր գնով ուղղակի վաճառքով:

Суд изменил меру пресечения в отношении Сержа Саргсяна, сняв запрет на его выезд из страны
В Антикоррупционном суде под председательством судьи Арама Григоряна сегодня состоялось судебное заседание по делу о земельном участке на «Проспекте Исакова» в отношении третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна, Валерия Григоряна и Алексана Алексаняна.
Как сообщает Арменпресс, суд изменил меру пресечения в отношении Сержа Саргсяна, сняв запрет на его выезд из страны и избрав в качестве меры пресечения залог в размере 5 млн драмов.
«Сумма залога подлежит внесению на депозитный счет суда в течение трех дней. Залог считается примененным с момента представления в суд документа, подтверждающего внесение залога. Остальные меры пресечения мы обсудим в соответствующем порядке», — сказал судья Арам Григорян.
Защита третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна заявила, что готова представить суду и государственному обвинителю в письменной форме ходатайство о прекращении уголовного преследования или прекращении дела, чтобы следующее судебное заседание прошло более эффективно.
Судья Григорян заявил, что уходит в отпуск, поэтому предложил изменить ранее утвержденные даты следующих судебных заседаний. Было решено, что следующие судебные заседания состоятся 26 августа и 2 сентября.
Уголовное дело, в рамках которого предъявлено обвинение Сержу Саргсяну, касается отчуждения земельных участков на проспекте Исакова. В частности, земельный участок площадью 11 гектаров на проспекте Исакова, находящийся на балансе министерства обороны, согласно уголовному делу, был отчужден в 2005-2006 годах, когда Серж Саргсян был министром обороны Республики Армения. Согласно уголовному делу, эти земли были отчуждены путем прямой продажи по цене, существенно ниже рыночной.