ԱԳ նախարարն անդրադարձել է հայկական ալկոհոլային խմիչքների արտահանման շուրջ Վրաստանում առաջացած խնդիրներին
ԱԳ նախարարն անդրադարձել է հայկական ալկոհոլային խմիչքների արտահանման շուրջ Վրաստանում առաջացած  խնդիրներին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է հայկական արտադրության ալկոհոլային խմիչքների արտահանման շուրջ Վրաստանում առաջացած խնդիրներին՝ նշելով, որ համապատասխան գերատեսչությունները զբաղվում են դրանով, սակայն այդ խնդիրը մեկ կամ երկու օրում լուծելու հարց չէ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այդ մասին ասել է Ազգային ժողովում։
«Ես տեղյակ եմ հայաստանյան կոնյակագործների՝ Վրաստանի սահմանը հատելու հետ կապված խնդիրներից, գիտեմ նաև, որ համապատասխան գերատեսչությունների միջև ընթանում են քննարկումներ, բացի այդ մեր գերատեսչությունները մշտական կապի մեջ են մեր արտադրողների հետ։ Ամեն ինչ այդքան միանշանակ չէ․ խնդիրներ կան, որոնք կարող են տպավորություն թողնել, որ արհեստական են առաջացվում, խնդիրներ էլ կան, որոնք, այնուամենայնիվ, առնվազն շանս ունեն կամ արժանի են հիմնավոր համարվելու»,- նշեց Միրզոյանը։
ՀՀ արտգործնախարարը նաև ընդգծեց, որ կառավարությունը տեղյակ է խնդրի մասին, զբաղվում է, և առաջիկա օրերին որոշակի շարժ կլինի, սակայն հարցն ամբողջապես մեկ-երկու օրում չի լուծվի։
Հայաստանյան կոնյակ արտադրողները մայիսի 13-ին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան դիմաց` դժգոհելով, որ վրացական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում Հայաստանից Ռուսաստան, Բելառուս բեռնատարների անցման համար։ Կոնյակագործները պնդում էին, որ Վրաստանում լաբորատոր փորձաքննություն են ենթարկում հայկական կոնյակը, իսկ բեռնատարները ստիպված են լինում մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։
Ակցիայի ընթացքում դեսպանությունում ընդունեցին արտադրողներից մի քանիսին՝ խոստանալով, որ պաշտոնական Թբիլիսին մոտ ժամանակահատվածում հանդես կգա հայտարարությամբ։ Սակայն, մնալով անարձագանք՝ դժգոհ տնտեսվարողները մայիսի 21-ին դարձյալ հավաքվեցին դեսպանատան մոտ` Վրաստանի իշխանություններից պահանջելով լուծել խնդիրը։ Մեկ օր անց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, որը նախկինում խոստացել էր խնդրի լուծման նպատակով մեկնել Վրաստան, լրագրողների հետ զրույցում հաստատել է, որ Վրաստանի տարածքով հայկական կոնյակի տարանցման ձգձգումների խնդիրը դեռևս չի լուծվել, քննարկումներն էլ երկու կողմերի միջև շարունակվում են օնլայն ձևաչափով։

Глава МИД о возникших в Грузии проблемах экспорта армянских алкогольных напитков
Проблемами, возникшими в Грузии вокруг экспорта армянских алкогольных напитков, занимаются соответствующие ведомства, но этот вопрос не из числа тех, которые можно решить за один-два дня. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян в Национальном собрании РА.
«Я в курсе вопросов, связанных с пересечением грузинской границы армянскими производителями коньяка, знаю также, что ведутся обсуждения между соответствующими ведомствами, кроме того, наши ведомства находятся в постоянном контакте с нашими производителями. Все не так однозначно: есть вопросы, которые могут создать впечатление, что они искусственно созданы, а есть вопросы, которые, тем не менее, как минимум имеют шанс или заслуживают того, чтобы их считали обоснованными», — отметил Мирзоян.
Глава МИД РА также подчеркнул, что правительство знает о проблеме, занимается ею, и в ближайшие дни будут какие-то подвижки, но вопрос не будет полностью решен за один-два дня.
13 мая армянские производители коньяка провели акцию протеста перед посольством Грузии в Армении, пожаловавшись на то, что грузинская сторона создает препятствия для проезда грузовиков из Армении в Россию и Беларусь. Производители коньяка утверждали, что армянский коньяк подвергается лабораторной экспертизе в Грузии, а грузовики вынуждены стоять на грузинском пограничном КПП несколько недель.
Во время акции протеста посольство приняло нескольких производителей, пообещав, что официальный Тбилиси выступит с заявлением в ближайшее время. Однако реакции так и не последовало, и недовольные бизнесмены 21 мая снова собрались у посольства, требуя от грузинских властей решения вопроса. Спустя день министр экономики РА Геворг Папоян, который ранее обещал выехать в Грузию для решения вопроса, подтвердил в беседе с журналистами, что вопрос задержек транзита армянского коньяка через территорию Грузии до сих пор не решен, и обсуждения между сторонами продолжаются в режиме онлайн.