Լավրովը և Ֆիդանը քննարկել են Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական բանակցությունների նախապատրաստումը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Թուրքիայի նրա պաշտոնակից Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույցում քննարկել են Մոսկվայի և Կիևի միջև հունիսի 2-ին կայանալիք երկկողմ բանակցությունների նախապատրաստումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է ՌԴ արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հունիսի 2-ին Ստամբուլում կայանալիք ռուս-ուկրաինական երկկողմ ուղիղ բանակցությունների հերթական փուլի նախապատրաստման կազմակերպչական ասպեկտները», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Վերջին երեք տարվա ընթացքում ռուս-ուկրաինական առաջին ուղիղ բանակցությունները տեղի են ունեցել կրկին Ստամբուլում՝ մայիսի 16-ին։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան Հաքան Ֆիդանի հետ Կիևում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել էր, որ Ստամբուլ պատվիրակություն ուղարկելուց առաջ Կիևը ցանկանում է ծանոթանալ խաղաղության շուրջ Ռուսաստանի առաջարկներին, որպեսզի հանդիպումը լինի բովանդակալից։

Главы МИД РФ и Турции обсудили организационные аспекты подготовки к прямым двусторонним российско-украинским переговорам
Состоялся очередной телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Турецкой Республики Хаканом Фиданом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МИД РФ, главы внешнеполитических ведомств обсудили организационные аспекты подготовки к очередному раунду прямых двусторонних российско-украинских переговоров в Стамбуле 2 июня.
Первые за последние три года прямые российско-украинские переговоры вновь состоялись 16 мая в Стамбуле. Ранее министр иностранных дел Украины Андрей Сибига на пресс-конференции с Хаканом Фиданом в Киеве заявил, что перед отправкой делегации в Стамбул украина хочет ознакомиться с предложениями России по миру, чтобы встреча была содержательной.