Ռուսաստանը քննարկում է Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում ռազմաբազայի ստեղծումը
Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում (ԿԱՀ) ՌԴ ռազմաբազայի ստեղծումը մշակվում է երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Իզվեստիա» թերթին ասել է ԿԱՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսանդր Բիկանտովը։
«ԿԱՀ-ում ռազմական բազա ստեղծելու հարցը մշակվում է երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների կողմից։ Քննարկվում են նախագծի իրականացման փոխընդունելի պայմանները։ Մենք հույս ունենք, որ ապագայում կողմերը կկարողանան հասնել անհրաժեշտ համաձայնությունների», - ասել է Բիկանտովը։
«Իզվեստիա»-ի հետ զրույցում դիվանագետը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել աֆրիկյան հանրապետության ադամանդագործության ոլորտի զարգացմանը։ ԿԱՀ-ում պահանջված է նաև Ռուսաստանի մարդասիրական օգնությունը։ Միայն 2025 թ. սկզբից ի վեր Ռուսաստանի Դաշնությունը հանրապետությանը մատակարարել է 29 400 տոննա դիզելային վառելիք, իսկ 2024 թվականին՝ 50 000 տոննա ցորեն։

Россия обсуждает создание военной базы в ЦАР
Вопрос создания российской военной базы в Центральноафриканской Республике (ЦАР) прорабатывается министерствами обороны обеих стран. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил посол России в ЦАР Александр Бикантов газете «Известия».
«Вопрос создания военной базы в ЦАР прорабатывается по линии минобороны двух стран. Рассматриваются взаимоприемлемые условия реализации проекта. Надеемся, что в будущем стороны смогут достичь необходимых договоренностей», - приводит издание слова Бикантова.
В разговоре с «Известиями», дипломат отметил, что Москва готова поддержать развитие алмазно-бриллиантовой отрасли африканской республики. Востребована в ЦАР и российская гуманитарная помощь. Только с начала 2025 года РФ поставила в республику 29,4 тыс. т. дизельного топлива, а в 2024-м - 50 тыс. т. пшеницы.