ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել 150 միլիարդ եվրոյի անվտանգության հիմնադրամի ստեղծմանը
Եվրամիության խորհուրդը եվրոպական հարցերով նախարարների մակարդակով հավանություն է տվել 150 միլիարդ եվրոյի չափով Անվտանգության գործողություն Եվրոպայի համար (Security Action for Europe- SAFE) հիմնադրամի ստեղծմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ խորհրդի լեհական նախագահությունը։
«SAFE ծրագիրը վերջապես հաստատվեց։ 150 միլիարդ եվրո պաշտպանական արդյունաբերության զարգացման համար։ Ահռելի հաջողություն Լեհաստանի և լեհական նախագահության համար», - ասվում է X սոցիալական հարթակում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
SAFE-ը ԵՄ նոր ֆինանսական գործիք է, որն անդամ պետություններին ԵՄ բյուջեից կտրամադրի վարկեր՝ մինչև 150 միլիարդ եվրոյի չափով։ Սա կօգնի անդամ պետություններին զարգացնել իրենց պաշտպանական կարողությունները ընդհանուր գնումների միջոցով:

Совет ЕС одобрил создание фонда безопасности в размере 150 млрд евро
Совет Европейского Союза на уровне министров европейских дел одобрил создание Фонда действий по обеспечению безопасности в Европе ((Security Action for Europe- SAFE) в размере 150 миллиардов евро.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявило польское председательство в Совете ЕС.
«Программа SAFE наконец-то одобрена. 150 миллиардов евро на развитие оборонной промышленности. Огромный успех для Польши и польского председательства», — говорится в сообщении, размещенном на социальной платформе X.
SAFE — это новый финансовый инструмент ЕС, который предоставит государствам-членам кредиты из бюджета ЕС в размере до 150 млрд евро. Это поможет государствам-членам развивать свой оборонный потенциал посредством совместных закупок.