ՌԴ և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները կքննարկեն Անդրկովկասում իրավիճակի կարգավորումը. Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը
Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ մայիսի 25-27-ը կայանալիք հանդիպմանը նախատեսվում է, ի թիվս այլ հարցերի, մանրամասն քննարկել Անդրկովկասում առկա իրավիճակն ու համագործակցության խորացումը, ներառյալ՝ տրանսպորտային հաղորդակցության և հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, տարածաշրջանի հետկոնֆլիկտային վերականգնումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՌԴ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան շահագրգռված են խաղաղ և կանխատեսելի Հարավային Կովկասի հարցում։
«Դրան կարելի է հասնել տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» հարթակի շրջանակներում համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը»,- մասնավորապես, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական կողմը հույս է հայտնել, որ նախարարների Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումը կարևոր ներդրում կլինի երկու պետությունների միջև կապերի խորացման, տարածաշրջանային անվտանգության ավելի կանխատեսելի ճարտարապետության ձևավորման գործում:

Главы МИД России и Турции обсудят урегулирование ситуации в Закавказье. Москва приветствует процесс нормализации армяно-турецких отношений
На встрече министра иностранных дел Турецкой Республики Хакана Фидана и министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова, которая состоится 25-27 мая, планируется подробно обсудить, в частности, текущую ситуацию в Закавказье и углубление сотрудничества, включая разблокирование транспортно-коммуникационных путей, постконфликтное восстановление региона.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД России.
МИД России заявил, что Россия и Турция заинтересованы в мирном и предсказуемом Южном Кавказе.
«Добиться этого можно за счет совместных усилий в рамках Платформы регионального сотрудничества "3+3". Москва приветствует процесс армяно-турецкой нормализации», - говорится в сообщении, опубликованном на сайте МИД РФ.
Российская сторона рассчитывает, что предстоящая встреча министров в Москве станет важным вкладом в углубление связей между двумя государствами, формирование более предсказуемой архитектуры региональной безопасности.