ԵՄ-ն կվերացնի Սիրիայի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները
Եվրամիությունը համաձայնել է վերացնել Սիրիայի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները։ Այս քայլը Դամասկոսի նկատմամբ միջազգային դիրքորոշման վերանայման մաս է կազմում և նպատակ ունի աջակցել երկրի վերականգնմանը նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի իշխանությունից հեռանալուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Euronews-ը։
Դիվանագետները հայտնել են, որ ԵՄ 27 անդամ պետությունների դեսպանները նախնական համաձայնության են եկել բանաձևի վերաբերյալ, և ակնկալվում է, որ այն պաշտոնապես կհայտարարվի այսօր՝ մայիսի 20-ին, ավելի ուշ Բրյուսելում կայանալիք արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ։
Մայիսի 20-ին ավելի վաղ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հույս էր հայտնել, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները համաձայնության կգան Սիրիայի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները վերացնելու վերաբերյալ։
Փետրվարի վերջին Եվրամիությունը սկսել է գործնական քայլեր ձեռնարկել Սիրիայի նկատմամբ որոշ տնտեսական սահմանափակումները վերացնելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի և բանկային ոլորտներում, ինչպես նաև ԵՄ երկրներից Սիրիա անձնական օգտագործման համար շքեղ ապրանքների ներմուծման թույլտվության ուղղությամբ ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ մտադիր է վերացնել Սիրիայի նկատմամբ սահմանած պատժամիջոցները։
Ճապոնիան նույնպես սկսել է ուսումնասիրել սեփական պատժամիջոցները չեղարկելու հնարավորությունը, իսկ Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տակեշի Իվայան հայտարարել է, որ իր երկիրն ուշադիր հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը և համապատասխան որոշում կկայացնի համապատասխան ժամանակին։

ЕС отменит экономические санкции в отношении Сирии
Европейский союз согласился отменить экономические санкции против Сирии. Этот шаг является частью пересмотра международной позиции в отношении Дамаска и направлен на поддержку восстановления страны после ухода бывшего президента Башара Асада. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Euronews.
Дипломаты сообщили, что послы 27 стран-членов ЕС достигли предварительного соглашения по резолюции, и ожидается, что о ней будет официально объявлено сегодня, 20 мая, на встрече министров иностранных дел в Брюсселе.
Ранее 20 мая верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас выразила надежду, что министры иностранных дел ЕС достигнут соглашения об отмене экономических санкций против Сирии.
В конце февраля Евросоюз начал предпринимать практические шаги по снятию некоторых экономических ограничений в отношении Сирии, в том числе в энергетическом, транспортном и банковском секторах, а также по разрешению импорта предметов роскоши из стран ЕС в Сирию для личного пользования.
Ранее в ходе визита в Саудовскую Аравию президент США Дональд Трамп заявил о намерении снять санкции с Сирии.
Япония также начала изучать возможность отмены своих санкций, а министр иностранных дел Японии Такэси Ивая заявил, что его страна внимательно следит за развитием событий и примет соответствующее решение в нужное время.