ԱԱԾ-ն անօրինական միգրացիայի դեպք է կանխել
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության գլխավոր վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ փոխգործակցության արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ա.Հ-ն դեռևս չպարզված անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, շահադիտական նպատակով՝ 22.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց, 2024-2025 թվականների ընթացքում կազմակերպել է Վ.Ք-ի անօրինական միգրացիան, այն է՝ «Շենգեն համաձայնության երկրներ» մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար դեռևս չպարզված հանգամանքներում իրացնելու նպատակով, այլ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում պատրաստել է վերջինիս կողմից «DANI GROUP» ՍՊ ընկերության աշխատակից հանդիսանալու և «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲ ընկերությունում բանկային հաշիվ ունենալու վերաբերյալ իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք փոխանցել է Վ.Ք-ին, ով դրանք ի թիվս այլ փաստաթղթերի՝ ներկայացրել է Հունաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, ինչի հիման վրա վերջինիս տրամադրվել է «Շենգենյան համաձայնության երկրների» մուտքի թիվ 010618353 արտոնագիրը և նա 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին, օգտագործելով հիշյալ կեղծ արտոնագիրը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության հատել է ՀՀ պետական սահմանը և մեկնել ՀՀ-ից՝ նպատակ ունենալով այն օգտագործել հետագայում ԱՄՆ մուտք գործելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված համապատասխան փաստը հավաստող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում իրականացվել են քննչական և վարութային այլ գործողություններ:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա.Հ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը, 2.000.000 ՀՀ դրամ գրավը և բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր խմբում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին արտերկիր մեկնելիս և վերադառնալիս զերծ մնալ անօրինական միգրացիայի գործընթացներում ներգրավվելուց, բացառել կեղծ փաստաթղթերի օգտագործումը և խոշոր գումարների տրամադրումը նշված գործընթացներն անօրինական եղանակով կազմակերպող անձանց:

Служба национальной безопасности предотвратила случай нелегальной миграции
На основании оперативных данных, полученных в Главном управлении контрразведки Службы национальной безопасности Армении, в результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и взаимодействия с сотрудниками Следственного комитета РА раскрыт очередной случай организации незаконной миграции.
Об этом сообщила пресс-служба Службы национальной безопасности РА.
В частности, выяснилось, что А.А. по предварительной договоренности с еще не установленным лицом, в составе группы, с корыстной целью, за 22 000 долларов США, в течение 2024 - 2025 годов организовал незаконную миграцию В.К., а именно: с целью получения соответствующего разрешения на въезд и пребывание в «странах Шенгенского соглашения» при еще не выясненных обстоятельствах, по предварительной договоренности с другим лицом, в составе группы изготовил  поддельные документы правового характера, подтверждающие и закрепляющие права о том, что последний является сотрудником ООО «DANI GROUP» и имеет банковский счет в АО «Айэкономбанк», которые передал В.К., который среди прочих документов представил их в посольство Греческой Республики, на основании чего последнему была предоставлена лицензия N010618353 на въезд в «страны Шенгенского соглашения», и он 25 декабря 2024 года, используя указанную поддельную лицензию, без установленных документов и надлежащего разрешения пересек государственную границу РА и выехал из РА с целью использовать ее в дальнейшем для въезда в США.
На основании заявления о предполагаемом преступлении, представленного СНБ РА, и приложенных соответствующих материалов, подтверждающих факт, в Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело, в рамках которого проведены следственные и другие процессуальные действия. На основании полученных фактических данных по ходатайству следователя контролирующим прокурором принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении А.А. по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, и в отношении последнего в качестве меры пресечения применен домашний арест, залог в размере 2 000 000 др. и запрет на выезд. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается в Главном управлении по расследованию преступлений против основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА, проводятся необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия с целью выяснения всех обстоятельств дела, полного круга лиц, вовлеченных в преступную группу, и применения мер уголовно-правового воздействия в отношении них. Служба национальной безопасности РА призывает граждан РА при выезде за границу и возвращении воздержаться от вовлечения в процессы незаконной миграции, исключить использование поддельных документов и предоставление крупных сумм лицам, незаконно организующим указанные процессы.