ՄԱԿ-ը նախազգուշացնում է Գազայում աճող հումանիտար աղետի մասին
Գազայի հատվածում, որտեղ Իսրայելի իշխանություններն արդեն իններորդ շաբաթն անընդմեջ գրեթե ամբողջությամբ արգելափակում են օգնության մատակարարումները, սրընթաց վատթարանում է հումանիտար իրավիճակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախազգուշացրել են ՄԱԿ-ի մարդասիրական հաստատություններն ու նրանց գործընկեր կազմակերպությունները:
ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերով համակարգողի գլխավորած խմբի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ Իսրայելի ծրագրերը հակասում են հիմնարար մարդասիրական սկզբունքներին: Հայտարարության համաձայն՝ առաջարկվող միջոցառումները կխորացնեն խաղաղ բնակիչների տառապանքները, ովքեր արդեն չունեն բավարար սնունդ և ջուր, ինչպես նաև բժշկական օգնություն:
«Հացաբուլկեղենի խանութները փակ են։ Հանրային խոհանոցները դադարեցրել են գործունեությունը։ Պահեստները դատարկ են։ Երեխաները սովամահ են լինում»,- նշում են հումանիտար գործակալությունների ներկայացուցիչները, նկարագրելով Գազայում իրավիճակը:

ООН предупреждает о нарастающей гуманитарной катастрофе в Газе
В секторе Газа, где израильские власти уже девятую неделю подряд практически полностью блокируют поставки помощи, стремительно ухудшается гуманитарная ситуация. Как сообщает Арменпресс, об этом предупредили гуманитарные учреждения ООН и их партнерские организации.
В заявлении, опубликованном страновой гуманитарной группой – органом, координирующим усилия по оказанию помощи на палестинских территориях, – содержится осуждение попыток Израиля уничтожить действующую систему помощи.
Представители группы, возглавляемой Координатором ООН по гуманитарным вопросам и включающей представителей международных и палестинских неправительственных организаций, подчеркнули, что израильские планы «противоречат основополагающим гуманитарным принципам». Согласно заявлению, предлагаемые меры усугубят страдания мирных жителей, которым уже не хватает еды и воды, а также медицинской помощи.
«Пекарни закрыты. Общественные кухни прекратили работу. Склады пустуют. Дети голодают», – описывают плачевное положение населения анклава представители гуманитарных агентств.