Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում բարձրացվել է Սիրիայի նոր դրոշը
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ ալ-Շեյբանին ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի կենտրոնակայանում բարձրացրել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նոր դրոշը՝ կանաչ-սպիտակ-սև գուներով և երեք կարմիր աստղերով։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Այդ գույների և աստղերի համադրությամբ դրոշն օգտագործվել է 1930-ականների սկզբից, երբ Սիրիան և Լիբանանը դարձան Ֆրանսիայի մանդատային տարածքներ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո: Այդ նույն դրոշով 1946 թվականին Սիրիան դարձավ անկախ պետություն։ Այն օգտագործվում է սիրիական ընդդիմության կողմից 2011 թվականից։
Սիրիայի արտգործնախարարը Նյու Յորքում է, որտեղ կմասնակցի Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին։ Մինչ այդ, ալ-Շեյբանին մասնակցել է երկրի նոր դրոշի բարձրացման արարողությանը։

В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке подняли новый флаг Сирии
Министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шейбани поднял в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке новый флаг САР - зелено-бело-черный с тремя красными звездами.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, флаг такой расцветки использовался с начала 1930-х годов, когда Сирия и Ливан по итогам Первой мировой войны стали подмандатными территориями Франции. С этим же полотнищем в 1946 году Сирия стала независимым государством. С 2011 года его использовала сирийская оппозиция.
Министр в пятницу находится в Нью-Йорке, где позднее в этот же день примет участие в заседании Совбеза ООН по Сирии. Перед этим аш-Шейбани поучаствовал в церемонии поднятия нового флага страны.