Իրանը դատապարտել է ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները՝ բանակցությունների նոր փուլից առաջ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային խստորեն դատապարտել է ԱՄՆ-ի վերջին պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են մի շարք ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ, որոնք առնչություն ունեն Իրանի էներգետիկայի, նավթի և գազի ոլորտների, ինչպես նաև երկրի խաղաղ միջուկային ծրագրի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է իրանական Mehr գործակալությունը։
Բաղային Իրանի ժողովրդի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու ԱՄՆ քաղաքականությունը որակել է որպես Իրանի ժողովրդի նկատմամբ Վաշինգտոնի «թշնամական մոտեցման և օրենքի գերակայության ու մարդու իրավունքների անտեսման ակնհայտ նշան»:
Խոսնակը հավելել է, որ ԱՄՆ վարչակազմերի «կառուցվածքային կախվածությունը» զարգացող երկրների դեմ տնտեսական պատժամիջոցներից, որոնք օգտագործվում են որպես ահաբեկման և քաղաքական ճնշման գործիք, խախտում են ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները։
Բաղայիի խոսքով՝ Իրանի տնտեսության և առևտրի տարբեր հատվածների նկատմամբ պատժամիջոցների շարունակական կիրառումն անօրինական և ահաբեկչական գործողություն է, որն ուղղակիորեն հակասում է երկխոսության և բանակցությունների ձգտման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի պնդումներին:
«Սա ակնհայտորեն ցույց է տալիս Միացյալ Նահանգների բարի կամքի և լրջության բացակայությունը», - ընդգծել է նա։
Բաղային հավելել է, որ Իրանի ժողովրդի դեմ այս միակողմանի պատժամիջոցներն անօրինական ու կամայական և չեն համապատասխանում միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին:
«Միացյալ Նահանգները պետք է պատասխանատվության ենթարկվի նման հանցավոր գործողությունների հետևանքով մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար», - եզրափակել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը:
Ahram պարբերականի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել հեղուկ գազի ոլորտում իրանցի հայտնի գործարար Ասադուլլահ Էմամջոմեի և նրա կորպորատիվ ցանցի դեմ, որը «պատասխանատու է միլիոնավոր դոլարի իրանական հեղուկ գազ և նավթահումք արտասահմանյան շուկաներ առաքելու համար»:
Պատժամիջոցները սահմանվել են այն ժամանակ, երբ Թեհրանը և Վաշինգտոնն ապրիլի 12-ին և 19-ին Մասկատում և Հռոմում անցկացրել են միջուկային թեմային նվիրված անուղղակի բանակցությունների երկու փուլ:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել տեխնիկական բանակցությունները փորձագետների մակարդակով Օմանում ապրիլի 23-ին, որին կհաջորդի բարձրաստիճան բանակցողների հանդիպումը ապրիլի 26-ին։

Иран осуждает новые санкции США перед новым раундом переговоров
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи решительно осудил последние санкции США, направленные против ряда физических и юридических лиц, связанных с энергетическим, нефтегазовым секторами Ирана, а также с мирной ядерной программой страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское агентство Mehr.
Багаи охарактеризовал политику США по введению санкций против иранского народа как «явный признак враждебного подхода Вашингтона и его пренебрежения верховенством закона и правами человека» по отношению к иранскому народу.
Представитель МИД ИРИ добавил, что «структурная зависимость» администрации США от экономических санкций против развивающихся стран, которые используются в качестве инструмента запугивания и политического давления, нарушает основополагающие принципы Устава ООН и международного права.
По словам Багаи, продолжающееся введение санкций в отношении различных секторов экономики и торговли Ирана является незаконным и террористическим актом, который напрямую противоречит заявлениям США о стремлении к диалогу и переговорам.
«Это ясно показывает отсутствие доброй воли и серьезности со стороны Соединенных Штатов», — подчеркнул он.
Багаи добавил, что эти односторонние санкции против иранского народа являются незаконными и произвольными и не соответствуют основополагающим принципам международного права.
«Соединенные Штаты должны быть привлечены к ответственности за грубые нарушения прав человека, являющиеся результатом подобных преступных действий», — заключил представитель МИД Ирана.
По данным газеты Ahram, Министерство финансов США ввело санкции против известного иранского бизнесмена в сфере сжиженного газа Асадуллаха Эмамджоме и его корпоративной сети, которые «отвечают за поставку иранского сжиженного газа и сырой нефти на зарубежные рынки стоимостью в миллионы долларов».
Санкции были введены после того, как Тегеран и Вашингтон провели два раунда непрямых переговоров по ядерной проблеме в Маскате и Риме 12 и 19 апреля.
Стороны договорились продолжить технические переговоры на уровне экспертов в Омане 23 апреля, после чего 26 апреля состоится встреча старших переговорщиков.