Վատիկանը հայտնել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մահվան պատճառը
Վատիկան քաղաք-պետության Առողջապահության և հիգիենայի բաժանմունքի տնօրեն բժիշկ Անդրեա Արկանջելին հրապարակել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մահվան պաշտոնական բժշկական զեկույցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Vatican News-ը։
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մահվան պատճառը կաթվածն է եղել, որին հաջորդել է կոման և սրտանոթային համակարգի անդառնալի կոլապսը։
Բժշկական զեկույցի համաձայն՝ Հռոմի պապը նախկինում ունեցել է սուր շնչառական անբավարարություն, որն առաջացել է երկկողմանի թոքաբորբի, բազմաթիվ բրոնխէկտազների, արյան բարձր ճնշման և II տիպի շաքարախտի հետևանքով:
88-ամյա Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը (Խորխե Մարիո Բերգոլիո), որն ավելի քան 12 տարի ղեկավարել է Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին, մահացել է ապրիլի 21-ի վաղ առավոտյան՝ տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 07:35-ին, Վատիկանի Սանտա Մարտայի իր կեցավայրում:
Վատիկանը դեռևս չի հայտնել հուղարկավորության ամսաթիվը կամ պաշտոնական պլանները, սակայն քահանայապետի հուղարկավորությունը պետք է տեղի ունենա նրա մահից չորսից վեց օր հետո: Հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը ավանդաբար տեղի է ունենում Սուրբ Պետրոսի հրապարակում։
Ֆրանցիսկոս պապի կտակի համաձայն՝ նա կթաղվի Սանտա Մարիա Մաջիորեի բազիլիկում՝ Հռոմի չորս գլխավոր տաճարներից մեկում, և անանուն բարերարը կհոգա նրա հուղարկավորության ծախսերը։ Սանտա Մարիա Մաջիորեում թաղված են Հռոմի 7 նախկին քահանայապետներ, բայց Ֆրանցիսկոս պապը կլինի առաջինը շուրջ հարյուր տարվա ընթացքում, որ ընտրել է Վատիկանից դուրս գտնվող հուղարկավորման այս վայրը։
Ապրիլի 20-ին, երբ ամբողջ աշխարհի կաթոլիկները, բողոքականները և ուղղափառ քրիստոնյաները նշում էին Քրիստոսի Հարության տոնը, քահանայապետը Սուրբ Պետրոսի հրապարակում ողջունել է ժողովրդին, ինչը հանդիսացել է նրա վերջին հրապարակային ելույթը մահից առաջ։

Pope's death due to stroke and irreversible cardiocirculatory collapse, says Vatican
The cause of Pope Francis' death has been identified as a stroke, followed by a coma and irreversible cardiocirculatory collapse, Vatican News reported citing Dr. Andrea Arcangeli, Director of the Directorate of Health and Hygiene of the Vatican City State.
Arcangeli issued the official certification, and the Holy See Press Office released the report on Monday evening.
According to the medical report, the Pope had a prior history of acute respiratory failure caused by multimicrobial bilateral pneumonia, multiple bronchiectases, high blood pressure, and Type II diabetes.
“I hereby declare,” wrote Dr. Arcangeli, “that the causes of death, to the best of my knowledge and judgment, are as stated above.”
The next pope is still to be decided: The death of a pope sets in motion a series of carefully orchestrated rites and rituals. Eligible cardinals will eventually vote for a papal successor in the Sistine Chapel in a process known as “the Conclave.”
Pope Francis died Monday. He was 88.
A Vatican spokesman said the pope's coffin might be moved to St. Peter's Basilica as early as Wednesday morning to allow the faithful to pay their respects, according to Reuters.
No date has yet been given for the funeral, but the Vatican said it would normally be expected to take place sometime between Friday and Sunday. A group of cardinals were due to meet on Tuesday to discuss plans.
U.S. President Donald Trump said he would attend the ceremony, which was expected to draw dozens of other world leaders to Rome.