Վատիկանն աղոթքի ծիսակարգ կանցկացնի Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի համար
Վատիկանն ապրիլի 21-ի երեկոյան Սուրբ Պետրոսի հրապարակում աղոթքի ծիսակարգ կանցկացնի Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին լրագրողներին հայտնել է Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։
Խոսնակը նշել է, որ ծիսակարգը 19։30-ին կանցկացնի կարդինալ Մաուրո Գամբետին:
Հռոմի 88-ամյա Ֆրանցիսկոս պապը մահացել է ապրիլի 21-ին Վատիկանի իր կեցավայրում։
2025 թվականի հունվարին Ֆրանցիսկոս պապը հիվանդացել էր բրոնխիտով. փետրվարի 14-ին նրան տեղափոխել էին Հռոմի Gemelli կլինիկա, քանի որ հիվանդությունը քրոնիկ էր դարձել։ Ռենտգենից և լաբորատոր հետազոտություններից հետո քահանայապետի մոտ հայտնաբերվել էր նաև երկկողմանի թոքաբորբ։ Մարտի 11-ին բժիշկները հայտնել էին, որ Հռոմի պապի մոտ հիվանդության կրիտիկական փուլն անցել է՝ նշելով, որ նա հիվանդանոցում կմնա ևս մի քանի օր։

Ватикан проведет молебен за папу римского Франциска
Ватикан в понедельник вечером проведет молебен за папу Римского Франциска на площади Святого Петра. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил журналистам представитель Службы печати Святого Престола.
"Розарий в 19.30 проведет (архипресвитер базилики Святого Петра) кардинал Мауро Гамбетти. Трансляцию будут вести ватиканские медиа", - сказал представитель.
Папа Римский Франциск скончался в понедельник утром в возрасте 88 лет. Четырнадцатого февраля он направился в римскую клинику "Джемелли" для проведения обследования и продолжения лечения бронхита. Позднее обследования показали начало двусторонней пневмонии. За время в больнице папа перенес четыре дыхательных кризиса. По словам его лечащих врачей, его жизни дважды угрожала опасность. Двадцать третьего марта папу Франциска выписали из больницы спустя пять недель лечения пневмонии. Ему была предписана длительная терапия и двухмесячный отдых.