Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է Սերժ Սարգսյանի արդարացման վճիռը և գործն ուղարկել նոր քննության
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է ՀՀ դատախազության բողոքը և բեկանել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների արդարացման վերաբերյալ դատական ակտն ու գործն ուղարկել նոր քննության։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
«Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության բողոքը, բեկանել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների արդարացման վերաբերյալ դատական ակտն ու գործն ուղարկել նոր քննության»,- նշեցին դատախազությունից:
Սերժ Սարգսյանին 2019 թվականին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացնելը կամ վատնելը։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, Սամվել Գալստյանի ու Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամ:
Երրորդ նախագահն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չէր ընդունում։
2024 թվականի մայիսի 31-ին Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն արդարացրել էր ՀՀ երրորդ նախագահին և գործով անցնող մյուս անձանց՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Դատարանի որոշմամբ վերացվել էին Սերժ Սարգսյանի, Բարսեղ Բեգլարյանի և Գևորգ Հարությունյանի խափանման միջոցները՝ երկրից բացակայելու արգելքը։

Апелляционный суд отменил оправдательный приговор Сержу Саргсяну и направил дело на новое рассмотрение
Антикоррупционный апелляционный суд удовлетворил апелляционную жалобу прокуратуры Армении и отменил судебный акт об оправдании третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна и других и направил дело на новое рассмотрение.Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе генеральной прокуратуре Армении.
В 2019 году Сержу Саргсяну было предъявлено обвинение в хищении или растрате денежных средств в особо крупных размерах по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса Республики Армения.
Согласно обвинительному заключению, при организации Сержа Саргсяна и подстрекательстве Барсега Бегларяна, при содействии Самвела Галстяна и Геворга Арутюняна, Серго Карапетян в период с 25 января по 7 февраля 2013 года из резервного фонда правительства растратил субсидию в размере 489.160.310 драмов, выделенную на 15.391.765 литров дизельного топлива в рамках реализации программ государственной поддержки.
Третий президент не принял выдвинутых против него обвинений.
31 мая 2024 года суд первой инстанции оправдал третьего президента Республики Армения и проходивших по делу других лиц за отсутствием состава преступления. Решением суда отменены меры пресечения, примененные в отношении Сержа Саргсяна, Барсега Бегларяна и Геворга Арутюняна, включая запрет на выезд из страны.