Հայաստանը 3 նոր հայտ է պատրաստել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում հայկական հուշարձաններ ընդգրկելու համար
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում Հայաստանի նոր հուշարձանների ընդգրկման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ տարի Արագածոտնի մարզի Տիրին կատարի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտ ընդգրկելու համար հայտ ներկայացվել էր, այժմ ևս 3 հայտ է պատրաստվել։
«Այս տարի մեր կողմից երեք նոր հայտ է պատրաստվել, որով աշխատանքներ են տարվում որոշ հուշարձաններ ընդգրկվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Մեկ հայտը վերաբերում է Գառնիի տաճարին՝ հուշարձանախմբին և քարերի սիմֆոնիային։ Հաջորդ հայտն առնչվում է Երևանի ուրարտական ժառանգությանը, առանցքում են Էրեբունին, Կարմիր բլուրը և Երևանի ուրարտական դամբարանը»,-ասաց Հարություն Վանյանը։
Երրորդ հայտի մասին ԿԳՄՍ նախարարությունը հանրությանը կիրազեկի ավելի ուշ՝ հանդես գալով հայտարարությամբ։ Ընթացակարգը հետևյալն է, հայտերով ներկայացված հուշարձանները սկզբում ընդգրկվում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում, որոշ ժամանակ անց՝ հիմնական ցանկում։ Մինչ հիմնական ցանկում ընդգրկվելը աշխատանքներ են տարվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնագետների հետ։ Հնարավոր է նաև նրանց այցելություններ Հայաստան։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Խաչիկ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ տարվանից մեկնարկել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական ցանկում ներառված հուշարձանների վերաբերյալ տեղեկատվության թարմացումը։
«Այս տարիների ընթացքում պահանջները, չափանիշները փոխվել են և կարիքը կար վերստին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական ցանկում ներառված հայկական հուշարձանների մասին տեղեկությունն ընդարձակ ներկայացնելու։ Այս պահին այդ աշխատանքներն են ինտենսիվ կերպով ընթանում, շուտով կունենանք արդյունքները։ Ակտիվորեն աշխատում ենք միջազգային հարթակներում հայկական ժառանգությունը հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար»,-ասաց Խաչիկ Հարությունյանը։
Շարունակելով միջազգային համագործակցության թեման՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության» տնօրեն Արմեն Հովհաննիսյանն էլ տեղեկացրեց, որ  2024 թվականին ունեցել ենք քառակողմ պայմանագիր նոր արշավախումբ ձևավորելու և Արգիշտիխինիլի հնավայրում պեղումներ իրականացնելու համար։
«Աշխատանքներում ներգրավված են եղել մեր ծառայությունը, ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը, Սարդարապատ հուշահամալիրը, Լեհաստանի հնագիտության և միջերկրածովյան ինստիտուտը։ 2025 թվականին ևս ունենք ձևավորված միջազգային արշավախումբ։  Իրականացնելու ենք պեղումներ Զվարթնոց պատմամշակութային արգելոցի տարածքում։ Ներգրավված է մեր ծառայությունը, Համբուրգի հնագիտության ինստիտուտը, Լեհաստանի հնագիտության և միջերկրածովյան ինստիտուտը»,-հավելեց Արմեն Հովհաննիսյանը։

Армения подготовила новые заявки на включение 3 армянских памятников в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
Ведется активная работа по включению новых памятников Армении в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре Арменпресс, начальник Управления по охране историко-культурных памятников Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Арутюн Ванян сообщил, что в прошлом году была подана заявка на включение в список вишапа-камней и культурного ландшафта Тирин-Катар Арагацотнской области, сейчас готовятся еще 3 заявки.
“В этом году мы подготовили три новые заявки, по которым ведется работа. Одна из них касается храма Гарни,  и Симфонии камней. Следующая заявка связана с урартским наследием Еревана, в центре которого находятся Эребуни, Кармир Блур и Урартский мавзолей Еревана”, - рассказал Арутюн Ванян.
Министерство ОНКС о третьей заявке сообщит позднее. Процедура выглядит следующим образом: памятники, представленные заявками, вначале включаются в предварительный список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО,  через некоторое время - в основной список. До включения в основной список проводится работа со специалистами ЮНЕСКО. Возможны также их визиты в Армению.
Директор Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия Министерства ОНКС Хачик Арутюнян сообщил, что с прошлого года начато обновление информации о памятниках, включенных в предварительный список ЮНЕСКО.
“За эти годы изменились требования и стандарты, и возникла необходимость в очередной раз представить обширную информацию об армянских памятниках, включенных в предварительный список ЮНЕСКО. В настоящее время эти работы ведутся интенсивнее, и вскоре мы получим результаты. Мы активно работаем над тем, чтобы достойно представить армянское наследие на международных площадках”, - сказал Хачик Арутюнян.
Продолжая тему международного сотрудничества, директор Службы по охране историко-культурных заповедников-музеев и исторической среды Министерства ОНКС Армен Ованнисян сообщил, что в 2024 году было заключено четырехстороннее соглашение о формировании новой экспедиции и проведении раскопок на древнем городище Аргиштихинил.
“В работе принимали участие наша служба, Институт археологии и этнографии Национальной академии наук, Мемориальный комплекс “Сардарапат” и Институт археологии и Средиземноморья Польши. В 2025 году также была сформирована международная экспедиция. Мы будем проводить раскопки на территории историко-культурного заповедника “Звартноц”. В них участвуют наша служба, Институт археологии Гамбурга и Институт археологии и Средиземноморья Польши”, - добавил Армен Ованнисян.