Անտոնիո Գաուդին Հռոմի պապի կողմից դասվել է երանելիների շարքին
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը երանելիների շարքին է դասել կատալոնական ծագումով իսպանացի ճարտարապետ Անտոնիո Գաուդիին, որին անվանում են «Աստծո ճարտարապետ»։ Գաուդին ավելի քան 40 տարի ղեկավարել է Բարսելոնայի Սուրբ Ընտանիքի Քավության (Սագրադա Ֆամիլիա) եկեղեցու շինարարությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Vatican News-ը։
Նշվում է, որ Ֆրանցիսկոս պապը ճանաչել է Անտոնիո Գաուդիի հերոսական առաքինությունները, և այժմ կատալոնական մոդեռնիզմի ներկայացուցիչը հավատացյալների կողմից երկրպագվող ելանելիների թվում է։
Անտոնիո Գաուդին ծնվել է 1852 թվականի հունիսի 25-ին Իսպանիայում՝ Կատալոնիայի Ռեուսի մունիցիպալիտետում: Նա Սագրադա Ֆամիլիա տաճարի կառուցման աշխատանքների կառավարումն ստանձնել է 1883 թվականին՝ կառույցի շինարարության մեկնարկից մեկ տարի անց։ 1887-ից 1893 թվականը նա ղեկավարել է մի շարք այլ քաղաքացիական և կրոնական շինարարական նախագծեր, ինչից հետո կրկին վերադարձել է Սուրբ Ընտանիքի Քավության տաճարին։ Գաուդին մահացել է 1926 թվականի հունիսի 7-ին տրամվայի վրաերթի հետևանքով։
Գաուդիի երանացման կարգը մեկնարկել է 1998 թվականին Բարսելոնայի արքեպիսկոպոս կարդինալ Ռիկարդո Մարիա Կառլես Գորդոյի կողմից։ 2003 թվականին գործը փոխանցվել է Վատիկանին:

Антонио Гауди причислен Папой Римским к лику блаженных
Папа Франциск причислил к лику блаженных испанского архитектора каталонского происхождения Антонио Гауди, которого называют “Божьим архитектором”. Как передает Арменпресс, согласно информации, опубликованной в портале Vatican News, Гауди руководил строительством собора Святого Семейства в Барселоне более 40 лет.
Папа Франциск признал героические добродетели Антонио Гауди, и теперь представитель каталонского модернизма входит в число святых, почитаемых верующими.
Гауди преобразовал первоначальный план церкви в уникальный проект в неоготическом стиле, который выражает его глубокую веру и отражает влияние бенедиктинских и францисканских архитектурных традиций.
Антонио Гауди родился 25 июня 1852 года в муниципалитете Реус, Каталония, Испания. Он взял на себя руководство строительством Саграда Фамилия в 1883 году, через год после начала строительства сооружения. С 1887 по 1893 год он руководил рядом других гражданских и религиозных строительных проектов, после чего вернулся к собору Святого Семейства. Гауди трагически погиб 7 июня 1926 года, попав под трамвай.
Процесс беатификации Гауди был начат в 1998 году архиепископом Барселоны кардиналом Рикардо Марией Карлесом Гордо. В 2003 году досье было передано в Ватикан.