Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2024թ. վերահաստատել են փոխադարձության սկզբունքով միջպետական հետախուզումների դադարեցման 2007թ.-ի հանձնառությունը. ՆԳՆ
Վերջերս հասարակության շրջանում՝ մասնավորապես սոցկայքերում, ինչպես նաև լրատվական կայքերում քննարկվում է, որ Հայաստանը հետ է կանչել Ադրբեջանի քաղաքացիների հետախուզումները։ Նշվածի կապակցությամբ «Արմենպրես»-ը մեկնաբանություն է խնդրել ՆԳ նախարարության Հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչությունից։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դեռևս 2007 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա կողմերը համաձայնել են փոխադարձության սկզբունքով դադարեցնել երկու երկրների քաղաքացիների նկատմամբ հայտարարված՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում միջպետական հետախուզումները։ Հիմք ընդունելով նշված պայմանավորվածությունը և այն, որ կողմերը 2007 թվականից չեն խախտել ձեռք բերված համաձայնությունը՝ 2024 թվականին կողմերը վերահաստատել են փոխադարձության սկզբունքով ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում միջպետական հետախուզումների դադարեցման/չհայտարարման հանձնառությունը», - հայտնել են գերատեսչությունից։

Армения и Азербайджан в 2024 г. подтвердили взятое в 2007 г. обязательство по принципу взаимности прекратить межгосударственные розыски – МВД РА
В последнее время среди общественности, особенно в социальных сетях, а также на новостных сайтах, разгорелась дискуссия о том, что Армения отозвала заявки на розыск граждан Азербайджана.
В связи с вышеизложенным Арменпресс обратился за комментарием в Управление по связям с общественностью и пропаганде МВД РА.
«На основании достигнутого еще в 2007 году соглашения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой стороны согласились прекратить по принципу взаимности межгосударственные розыски, объявленные в отношении граждан обеих стран на территории государств — участников СНГ.
Исходя из вышеуказанной договоренности и того, что стороны не нарушали достигнутое с 2007 года соглашение, в 2024 году стороны подтвердили свое обязательство приостановить/не объявлять межгосударственные розыски на территориях государств — участников СНГ по принципу взаимности», — сообщили в ведомстве.