Պետդուման վավերացրել է Ռուսաստանի և Իրանի միջև ռազմավարական գործընկերության պայմանագիրը
Ռուսաստանի Պետդուման լիագումար նիստում վավերացրել է Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաստաթուղթը մարտին Պետդումա է ներկայացրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Պայմանագիրն ստորագրվել է հունվարին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում։ Փաստաթղթում արձանագրված են երկարաժամկետ հեռանկարում Մոսկվայի և Թեհրանի միջև համագործակցության հետագա զարգացման իրավական շրջանակները։ Պայմանագիրն ամրագրում է Ռուսաստանի և Իրանի կարգավիճակը՝ որպես ռազմավարական գործընկերներ, և ընդգրկում է բոլոր ոլորտները, ներառյալ պաշտպանությունը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, էներգետիկան, ֆինանսները, տրանսպորտը, արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, մշակույթը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները։
Ինչպես Պետդումայում ելույթի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն, Ռուսաստանի և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրի կնքումը չի նախատեսում երկու երկրների միջև ռազմական դաշինքի ստեղծում:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, պայմանագիրը կամրապնդի երկու երկրների հարաբերություններն ինչպես երկկողմ համագործակցության, այնպես էլ միջազգային բնույթի հարցերի շուրջ գործողությունների համակարգման առումով։ Նա նաև հիշեցրել է, որ փաստաթղթում առանձին ուշադրություն է հատկացվում միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդմանը։

Госдума ратифицировала соглашение о стратегическом партнерстве между Россией и Ираном
Государственная Дума Российской Федерации на пленарном заседании ратифицировала Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Российской Федерацией и Исламской Республикой Иран. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
Документ был представлен в Государственную Думу в марте президентом России Владимиром Путиным. Соглашение было подписано в январе во время визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Москву. Документ определяет правовые рамки дальнейшего развития сотрудничества Москвы и Тегерана на долгосрочную перспективу.
Договор устанавливает статус России и Ирана как стратегических партнеров и охватывает все сферы, включая оборону, борьбу с терроризмом, энергетику, финансы, транспорт, промышленность, сельское хозяйство, культуру, науку и технологии.
Как заявил в ходе выступления в Госдуме заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко, подписание Договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Россией и Ираном не предполагает создания военного союза между двумя странами.
Как ранее отмечал спикер Госдумы Вячеслав Володин, соглашение будет способствовать укреплению отношений двух стран как в плане двустороннего сотрудничества, так и координации действий по международным вопросам. Он также напомнил, что особое внимание в документе уделяется укреплению межпарламентского сотрудничества.