Կառավարությունը ԼՂ-ից տեղահանված սոցիալապես խոցելի ընտանիքների համար կգործարկի աջակցման լրացուցիչ ծրագիր
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բնակարանային աջակցության ժամանակավոր՝ 40+10 հազար դրամի ծրագիրը վերանայելու համատեքստում կառավարությունը նախատեսում է ներդնել նոր լրացուցիչ ծրագիր, որը կուղղվի սոցիալապես առավել խոցելի ընտանիքների կարիքների հասցեագրմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը պարզաբանեց, որ ծրագիրը նպատակ ունի մեղմել այն ընտանիքների սոցիալական վիճակը, որոնք բնակարանային աջակցության պայմանների փոփոխությունից հետո կարող են հայտնվել դժվար դրության մեջ։
«Մենք հասկանում ենք, որ այս փոփոխության արդյունքում կարող են լինել ընտանիքներ, որոնք չեն կարողանալու  հոգալ իրենց բնականային վարձի հարցը։ Եվ կառավարությունն արդեն իսկ որոշել է այս փոփոխված ծրագրին զուգահեռ մեկ լրացուցիչ աջակցության ծրագիր ներդնել, որը արդեն ընտանիքի եկամուտները կհաշվի և կորոշի՝ լրացուցիչ գումար հատկացնելու կարիք կա՞, թե՞ չկա»,-նշեց փոխվարչապետը։
Նրա խոսքով՝ աջակցությունը կտրվի այն ընտանիքներին, որոնց եկամուտը մեկ անձի հաշվով 55 հազար դրամից ցածր կլինի՝ ներառյալ աշխատանքային եկամուտները։ Այդ դեպքում ընտանիքին կհատկացվի 40 հազար դրամ՝ մեկ անդամի պարագայում, և հավելյալ 10 հազար դրամ՝ յուրաքանչյուր հաջորդ անդամի հաշվով։
«Օրինակ, եթե չորս անդամ ունեցող ընտանիքի ընդհանուր եկամուտը մեկ անձի հաշվով 55 հազարից պակաս լինի, ապա այդ ընտանիքը կստանա լրացուցիչ ևս 70 հազար դրամ», – մանրամասնեց փոխվարչապետը։

Armenian government to launch extra relief program for socially vulnerable families of NK
The Armenian government plans to introduce a new program for socially vulnerable persons as part of revising the housing support program for forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan told Public Television that the purpose of the new program is to mitigate the social condition of families who could appear in a difficult situation after the revision of the housing support program known colloquially as 40+10-thousand-dram program.
“We realize that as a result of these changes there could be families who won’t be able to [pay] their rent. And the government has already decided to introduce a new, additional program along this revised program, which would calculate the income of the family and determine whether there is a need for allocating additional money,” he said.
Families whose income per person would be lower than 55 thousand drams will be eligible for support.
The 40+10 program’s revised version envisages providing support only to vulnerable groups. The aid will comprise 40 thousand drams in April-June and 30 thousand drams from July until yearend per person.
The 40+10 program, a temporary social support program designed to help the forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh to pay their apartment rents, had actually started to obstruct the implementation of a long-term support program because the beneficiaries had a misconception that it is termless and were not applying for the long-term programs, the Deputy PM said.