ՆԱՏՕ-ն ծրագրում է մեծացնել իր ներգրավվածությունը Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում
ԱՄՆ-ն ընդլայնում է անվտանգության հարցերով իր ներգրավվածությունն Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն ակնկալում է, որ ռազմական դաշինքը նույնպես կմեծացնի իր ներգրավվածությունը՝ սատարելով Վաշինգտոնին «հավաքական ուժի ցուցադրման» գործում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Japan Times պարբերականը թեմայի շուրջ զրուցել է Ռյուտեի հետ՝ Ճապոնիա նրա այցի նախաշեմին։
Ռյուտեն նշել է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ ՆԱՏՕ-ն «ավելի շատ ներգրավված լինի» տարածաշրջանում։
«Երբ հարցը վերաբերում է այն բանին, որ ՆԱՏՕ-ն որպես դաշինք ավելի ներգրավվի Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, այս հարցի շուրջ ընդհանուր համաձայնություն կա», - ասել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև պարզաբանել է, որ խոսքը չի վերաբերում դաշինքի կանոնադրության 5-րդ հոդվածի գործողության ընդլայնմանն ասիական դաշնակիցների վրա։
ՆԱՏՕ-ի Կանոնադրության 5-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ դաշինքի մեկ կամ մի քանի երկրների վրա զինված հարձակումը կհամարվի հարձակում ամբողջ դաշինքի վրա: Ընդ որում, յուրաքանչյուր պետություն պարտավորվում է իրականացնել պատասխան գործողություններ։
Ռյուտեն Ճապոնիայում կլինի ապրիլի 8-9-ին։ Սա կլինի նրա առաջին այցը Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան 2024 թ. հոկտեմբերին դաշինքի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր։
Ռյուտեն հայտարարել է, որ իր այցի նպատակն է ամրապնդել կապերը Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի չորս գործընկերների՝ Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հետ։
Վերջին տարիներին Ճապոնիան ակտիվորեն ընդլայնում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Երկրի վարչապետը մի քանի անգամ մասնակցել է դաշինքի գագաթնաժողովներին, իսկ հունվարին Բրյուսելում բացվել է ՆԱՏՕ-ին կից Ճապոնիայի առանձին մշտական ​​ներկայացուցչություն:

НАТО планирует расширить свое присутствие в Индо-Тихоокеанском регионе
Соединенные Штаты расширяют свое участие в обеспечении безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе, и генеральный секретарь НАТО Марк Рютте ожидает, что военный альянс также увеличит свое участие, поддерживая Вашингтон в «коллективной демонстрации силы». Как сообщает Арменпресс, газета The Japan Times беседовала на эту тему с Рюте накануне его визита в Японию.
Рютте отметил, что США хотят, чтобы НАТО «более активно участвовало» в регионе.
«Что касается того, что НАТО как альянс больше задействовано в Индо-Тихоокеанском регионе, то в этом вопросе есть общее согласие», - заявил глава Североатлантического альянса.
Генсек НАТО уточнил, что речь не идет о распространении действия статьи 5 устава альянса на азиатских союзников.
Статья 5 Устава НАТО предусматривает, что вооруженное нападение на одну или несколько стран НАТО будет считаться нападением на весь альянс, и каждое государство обязано осуществить ответные действия.
Рюте будет в Японии 8-9 апреля. Это будет его первый визит в Индо-Тихоокеанский регион в 2024 г. с момента вступления в должность главы блока в октябре.
Рютте заявил, что целью его визита является укрепление связей с четырьмя партнерами НАТО в Индо-Тихоокеанском регионе: Японией, Южной Кореей, Австралией и Новой Зеландией.
В последние годы Япония активно расширяет сотрудничество с НАТО. Премьер-министр страны несколько раз участвовал в саммитах альянса, а в январе в Брюсселе открылось отдельное постоянное представительство Японии при НАТО.