Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1700-ի
Մյանմայում մարտի 28-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհվել է մոտ 1700 մարդ, 3400-ը՝ վիրավորվել։ Ավելի քան 300 մարդ անհետ կորած է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
7,7 մագնիտուդով երկրաշարժը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում Մյանմայի ամենաուժեղ երկրաշարժերից մեկն է եղել։
Դեռևս շարունակվում են որոնողափրկարարական աշխատանքները, իսկ զոհերի և տուժածների թիվն, ըստ տեղական իշխանությունների, դեռևս աճելու միտում ունի։
Փրկարարներին հաջողվել է փլատակներից դուրս բերել մի կնոջ, որը Մանդալայ քաղաքի Great Wall հյուրանոցի փլվածքներում մնացել է շուրջ 60 ժամ։ Կինը չինական, ռուսական և տեղական թիմերի կողմից 5-ժամյա վիրահատության է ենթարկվել, այժմ նա գտնվում է կայուն վիճակում: Երկրաշարժից երեք օր անց կնոջ փրկությունը փրկարարների մեջ հույսեր է արթնացրել, որ դեռ հնարավոր է գտնել ողջ մնացածների։
Մյանմայի հարևան Հնդկաստանը, Չինաստանը և Թաիլանդը, ինչպես նաև Մալայզիան, Սինգապուրը և Ռուսաստանը օգնություն և անձնակազմ են ուղարկել:
«Ավերածությունները մեծ են եղել, և մարդասիրական կարիքները ժամ առ ժամ ավելանում են», - նշվել է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի հայտարարության մեջ:
Միացյալ Նահանգները 2 միլիոն դոլարի օգնություն է խոստացել «Մյանմայում գործող մարդասիրական օգնության կազմակերպությունների միջոցով»: Ըստ Վաշինգտոնի հայտարարության, որը մեջբերում է Reuters-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) շտապ արձագանքման խումբը, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք ենթարկվում է զանգվածային կրճատումների, տեղակայվում է Մյանմայում:
Ըստ սեյսմիկ ռիսկի համաշխարհային քարտեզի՝ Մյանման դասվում է կարմիր գոտու մեջ և հանդիսանում միջինից բարձր սեյսմիկ ակտիվության տարածաշրջան։

Число жертв землетрясения в Мьянме достигло 1700 человек
В результате разрушительных землетрясений, произошедших в Мьянме 28 марта, около 1700 человек погибли и 3400 получили ранения. Более 300 человек пропали без вести. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Землетрясение магнитудой 7,7 стало одним из самых сильных землетрясений в Мьянме за последнее столетие.
Поисково-спасательные работы продолжаются, а число жертв и раненых, по данным местных властей, продолжает расти.
Спасателям удалось вытащить из-под завалов женщину, которая пробыла в руинах отеля Great Wall в Мандалае около 60 часов. Женщина перенесла 5-часовую операцию, проведенную китайскими, российскими и местными командами, и сейчас ее состояние стабильное. Спасение женщины через три дня после землетрясения вселило в спасателей надежду, что выжившие все еще могут быть найдены.
Соседи Мьянмы - Индия, Китай и Таиланд, а также Малайзия, Сингапур и Россия направили помощь и персонал.
«Разрушения были огромными, и гуманитарные потребности растут с каждым часом», — говорится в заявлении международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца.
Соединенные Штаты пообещали предоставить помощь в размере $2 миллионов «через организации гуманитарной помощи, действующие в Мьянме». Согласно заявлению Вашингтона, цитируемому агентством Reuters, в Мьянме дислоцируется группа реагирования на чрезвычайные ситуации Агентства США по международному развитию (USAID), которая сталкивается с масштабными сокращениями при администрации президента Дональда Трампа.
28 марта в Мьянме произошли два мощных землетрясения магнитудой 7,7 и 6,4. Подземные толчки также ощущались в соседнем Таиланде, а также в Китае, Камбодже, Бангладеш и Индии.
Согласно глобальной карте сейсмического риска, Мьянма отнесена к красной зоне и является регионом сейсмической активности выше среднего.