Իրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին․ ԻՀՊԿ-ի փոխծովակալ
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, փոխծովակալ Ալիռեզա Թանգսիրին հայտարարել է, որ Իրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին և պատրաստ է վճռականորեն արձագանքել ցանկացած հարձակման։​
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի հրամանատարի խոսքերը մեջբերել է Mehr-ը։
Թանգսիրին ընդգծել է, որ Իրանը երբեք չի բանակցի իր հրթիռային ծրագրի կամ դիմադրության ճակատի հնարավորությունների շուրջ։ Նա նշել է, որ Իրանը ձգտում է խաղաղ հարաբերությունների իր հարևանների հետ և չի ներկայացնում սպառնալիք տարածաշրջանի երկրների համար։​
Անդրադառնալով Հորմուզի նեղուցը փակելու հնարավորությանը՝ Թանգսիրին նշել է, որ նման որոշումը բարձրաստիճան պաշտոնյաների իրավասության ներքո է, սակայն, եթե նման հրաման տրվի, իր ուժերը պատրաստ են այն իրականացնել։​
Թանգսիրին նաև արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին՝ նշելով, որ չի տիրապետում Թրամփի ուղերձի մանրամասներին և չի պատրաստվում վերլուծել դրանք։ Նա ընդգծել է, որ լսում է Թրամփի սպառնալիքները, դիտարկում է նրա գործողությունները և պատրաստվում է դիմակայել դրանց։​
ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի հրամանատարը հավելել է, որ Իրանը հնարավորություն ունի հարվածելու թշնամու բոլոր հենակետերին, որտեղ էլ որ դրանք գտնվեն։ Նա նշել է, որ եթե Իրանի վրա հարձակում իրականացվի որևէ աշխարհագրական կետից, Իրանը պատասխան հարված կհասցնի հենց այդ վայրին։

Иран не подчинится угрозам президента США Дональда Трампа: вице-адмирал КСИР
Командующий ВМС Корпуса стражей исламской революции в Иране вице-адмирал Алиреза Тангсири заявил, что Иран не подчинится угрозам президента США Дональда Трампа и готов решительно отреагировать на любое нападение.
Как передает Арменпресс, слова командующего военно-морскими силами КСИР приводит агентство Mehr.
Тангсири подчеркнула, что Иран никогда не будет вести переговоры по своей ракетной программе или возможностям фронта сопротивления. Он отметил, что Иран стремится к мирным отношениям со своими соседями и не представляет угрозы странам региона.
Касаясь возможности закрытия Ормузского пролива, Тангсири отметил, что такое решение находится в компетенции высокопоставленных чиновников, однако, если такой приказ будет отдан, его силы готовы его выполнить.
Тангсири также отреагировал на угрозы президента США Дональда Трампа, заявив, что не владеет подробностями послания Трампа и не собирается их анализировать. Он подчеркнул, что прислушивается к угрозам Трампа, наблюдает за его действиями и собирается противостоять им.
Командующий Военно-морскими силами КСИР добавил, что у Ирана есть возможность нанести удар по всем вражеским базам, где бы они ни находились. Он отметил, что если нападение на Иран будет совершено из какой-либо географической точки, Иран нанесет ответный удар именно по этому месту.