Իրանի և Բրիտանիայի արտգործնախարարները քննարկել են Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Մեծ Բրիտանիայի իր գործընկեր Դեյվիդ Լեմիի հետ հեռախոսազրույցում կրկնել է միջուկային ծրագրի հարցով բանակցություններ վարելու Թեհրանի պատրաստակամությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները։
Լեմին շնորհավորել է Արաղչիին Նովրուզի առթիվ և վերահաստատել Մեծ Բրիտանիայի ու ԵՄ-ի հանձնառությունը Իրանի միջուկային ծրագրին դիվանագիտական լուծում գտնելու գործում։ Նա նաև նշել է, որ շուտով այդ հարցը կքննարկի եվրոպացի և ամերիկացի պաշտոնյաների հետ։
Արաղչին իր հերթին քննադատել է Թեհրանի դեմ պատժամիջոցների շարունակումը և եվրաեռյակին (Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա) կոչ է արել վերանայել իրենց վերաբերմունքը Իրանի և Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանային խնդիրների նկատմամբ։
Իրանի արտգործնախարարը նաև կրկել է, որ Իրանը պատրաստ է դիվանագիտական երկխոսության՝ կապված իր խաղաղ միջուկային ծրագրի հետ, սակայն կրկնել է, որ ճնշման և սպառնալիքների ներքո ուղիղ բանակցություններն իմաստ չունեն՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ իշխանությունների հայտարարություններն Իրանի հետ բանակցությունների մասին։
Նա նաև հաստատել է, որ համապատասխան դիվանագիտական ուղիներով Թեհրանը պատասխանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակին՝ ուղղված երկրի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիին։
Իրանի և Բրիտանիայի արտգործնախարարները նաև ողջունել են Լոնդոնում և Թեհրանում նոր դեսպանների նշանակումը՝ հույս հայտնելով, որ դա կնպաստի երկկողմ հարաբերություններին։

Министры иностранных дел Ирана и Великобритании обсудили переговоры по ядерной программе Тегерана
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в телефонном разговоре со своим британским коллегой Дэвидом Лэмми подтвердил готовность Тегерана вести переговоры по своей ядерной программе. Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Mehr.
Стороны также обсудили двусторонние отношения, региональные и международные события.
Лэмми поздравил Аракчи с праздником Навруз и подтвердил приверженность Великобритании и ЕС поиску дипломатического решения вопросов ядерной программы Ирана. Он также отметил, что вскоре обсудит этот вопрос с европейскими и американскими официальными лицами.
Аракчи, в свою очередь, осудил продолжение санкций против Тегерана и призвал евротройку (Великобритания, Франция, Германия) пересмотреть свое отношение к Ирану и региональным проблемам в Западной Азии.
Глава МИД Ирана подтвердил, что Иран готов к дипломатическому диалогу относительно своей мирной ядерной программы, однако вновь подчеркнул, что прямые переговоры под давлением и угрозами бессмысленны, учитывая заявления властей США о переговорах с Ираном.
Он также сообщил, что Тегеран отреагировал по соответствующим дипломатическим каналам на письмо президента США Дональда Трампа верховному лидеру страны аятолле Али Хаменеи.
Министры иностранных дел Ирана и Великобритании приветствовали назначение новых послов в Лондоне и Тегеране, выразив надежду, что это будет способствовать развитию двусторонних отношений.