Իտալիան 68 միլիոն եվրո կհատկացնի Սիրիայի վերականգնման համար
Իտալիան մտադիր է մոտ 68 միլիոն եվրո հատկացրել Սիրիայում մարդասիրական ծրագրերի և ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իտալիայի խորհրդարանի լսումների ժամանակ հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին՝ ընդգծելով, որ այս քայլն էական աջակցություն է երկրի անցումային գործընթացում։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ Տայանին պարզաբանել է, որ օգնությունը ներառում է աջակցություն առողջապահության և հիվանդանոցային ոլորտներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային և սննդի մատակարարման ամրապնդման նախագծերին:
Նա նշել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում կսկսվեն համագործակցության նոր նախագծեր՝ ընդգծելով Իտալիայի կառավարության մտադրությունը՝ կազմակերպելու բիզնես ֆորում, որի նպատակն է նպաստել Սիրիայի վերակառուցման ջանքերին։
Իտալիայի արտգործնախարարը բարձր է գնահատել սիրիական վարչակազմի կողմից հրապարակված սահմանադրական հռչակագիրը՝ այն որակելով որպես «դրական քայլ»։ Նա կոչ է արել շարունակել և աստիճանաբար թուլացնել Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ հաստատություններին աջակցելու և տնտեսական վերականգնումը խթանելու նպատակով:
Ավելի վաղ Եվրամիության գլխավորած համաժողովի ժամանակ դոնոր երկրները խոստացել են Սիրիային 5,8 միլիարդ եվրո տրամադրել՝ օժանդակելով երկրի նոր իշխանություններին անցումային շրջանի մարտահրավերներում:

Italy pledges 68 million euros in aid for Syria
Italy has earmarked some 68 million euros ($73.20 million) to finance humanitarian projects and rebuild infrastructure in Syria, Foreign Minister Antonio Tajani told lawmakers, saying it was crucial to support the transition in Damascus, Reuters reports.
The Hayat Tahrir al-Sham (HTS) rebel group seized power in Syria in December, toppling former president Bashar al-Assad and ending decades his decades-old rule.
"An initial package has been earmarked for humanitarian initiatives in the hospital and health sector, in infrastructure, and in strengthening food supply chains," Italian Foreign Minister Antonio Tajani told a parliamentary hearing, according to Reuters.
"New cooperation projects will start in the coming weeks. And we also intend to organise a business forum aimed at reconstruction," he added.
Earlier this month, donors at a European Union-led conference pledged 5.8 billion euros, to help Syria's new authorities with the challenges of the transition.
EU countries have also suspended a range of sanctions against Syria, including restrictions related to energy, banking, transport and reconstruction.
The new authorities this month issued a constitutional declaration that retains a central role for Islamic law in the country.
Tajani said the constitutional declaration represented a "positive step" and a "progressive and cautious" easing of sanctions should continue to foster institutional consolidation and economic recovery.