Իտալիան 68 միլիոն եվրո կհատկացնի Սիրիայի վերականգնման համար
Իտալիան մտադիր է մոտ 68 միլիոն եվրո հատկացրել Սիրիայում մարդասիրական ծրագրերի և ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իտալիայի խորհրդարանի լսումների ժամանակ հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին՝ ընդգծելով, որ այս քայլն էական աջակցություն է երկրի անցումային գործընթացում։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ Տայանին պարզաբանել է, որ օգնությունը ներառում է աջակցություն առողջապահության և հիվանդանոցային ոլորտներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային և սննդի մատակարարման ամրապնդման նախագծերին:
Նա նշել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում կսկսվեն համագործակցության նոր նախագծեր՝ ընդգծելով Իտալիայի կառավարության մտադրությունը՝ կազմակերպելու բիզնես ֆորում, որի նպատակն է նպաստել Սիրիայի վերակառուցման ջանքերին։
Իտալիայի արտգործնախարարը բարձր է գնահատել սիրիական վարչակազմի կողմից հրապարակված սահմանադրական հռչակագիրը՝ այն որակելով որպես «դրական քայլ»։ Նա կոչ է արել շարունակել և աստիճանաբար թուլացնել Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ հաստատություններին աջակցելու և տնտեսական վերականգնումը խթանելու նպատակով:
Ավելի վաղ Եվրամիության գլխավորած համաժողովի ժամանակ դոնոր երկրները խոստացել են Սիրիային 5,8 միլիարդ եվրո տրամադրել՝ օժանդակելով երկրի նոր իշխանություններին անցումային շրջանի մարտահրավերներում:

Италия выделит 68 миллионов евро на восстановление Сирии
Италия намерена выделить около 68 миллионов евро на гуманитарные проекты и восстановление инфраструктуры в Сирии. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел страны Антонио Таяни на слушаниях в парламенте Италии, подчеркнув, что этот шаг является значительной поддержкой в ​​переходном процессе страны.
По сообщению Syria TV, Таяни уточнил, что помощь включает поддержку здравоохранения и больничного сектора, а также проекты по укреплению инфраструктуры и снабжению продовольствием.
Он отметил, что в ближайшие недели будут запущены новые проекты сотрудничества, подчеркнув намерение итальянского правительства организовать бизнес-форум, направленный на содействие усилиям по восстановлению Сирии.
Министр иностранных дел Италии высоко оценил конституционную декларацию, опубликованную сирийской администрацией, назвав ее «позитивным шагом». Он призвал к дальнейшему и постепенному смягчению санкций в отношении Сирии для поддержки институтов и содействия восстановлению экономики.
Ранее в ходе конференции под руководством Евросоюза страны-доноры пообещали выделить Сирии 5,8 млрд евро, чтобы помочь новым властям страны справиться с проблемами переходного периода.