ԵՄ-ն պատրաստ է ավելի քան 10 միլիարդ եվրո ներդնել Անդրկասպյան միջանցքի զարգացման համար
Եվրոպական և միջազգային ֆինանսական կառույցները պատրաստ են ավելի քան 10 միլիարդ եվրո ներդնել Անդրկասպյան փոխադրամիջանցքի զարգացման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգությաան քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մարտի 27-ին Աշգաբաթում կայացած Եվրոպական միության և Կենտրոնական Ասիայի երկրների նախարարների 20-րդ հանդիպմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում:
«Անդրկասպյան փոխադրամիջանցքի զարգացումը խոշոր ընթացիկ նախագիծ է: Եվրոպական և միջազգային ֆինանսական կառույցները պատրաստ են այս նախագծում ավելի քան 10 միլիարդ եվրո ներդնել», - Կալասի խոսքերն է մեջբերել Turkmenportal պարբերականը։
Կալասն ընդգծել է ԵՄ-ի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև համագործակցության աճող ցանկությունը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը պլանավորում է ընդլայնել փոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով։
Կալասը հատուկ շեշտը դրել է երիտասարդների փոխանակումների ծրագրերի զարգացման և գործարար ու ակադեմիական կապերի ամրապնդման վրա:

ЕС готов инвестировать более 10 миллиардов евро в развитие Транскаспийского коридора
Европейские и международные финансовые институты готовы инвестировать более 10 миллиардов евро в развитие Транскаспийского транспортного коридора.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас на пресс-конференции, посвященной 20-й встрече министров Евросоюза и стран Центральной Азии, состоявшейся 27 марта в Ашхабаде.
«Развитие Транскаспийского транспортного коридора является крупным текущим проектом. Европейские и международные финансовые учреждения готовы инвестировать более 10 млрд евро в этот проект», - цитирует Каллас Turkmenportal.com.
Каллас подчеркнула растущее стремление к сотрудничеству между ЕС и странами Центральной Азии.
По ее словам, Евросоюз планирует расширять сотрудничество по разным направлениям.
Каллас особо акцентировала развитие программ молодежного обмена, укрепление деловых и академических связей.