Նիլս Ուշակովսն ու Միրիամ Լեքսմանը ողջունել են Հայաստանի խորհրդարանի կողմից ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծի ընդունումը
Եվրոպական խորհրդարանում Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Նիլս Ուշակովսը և Հայաստանի հարցերով զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ ողջունելով Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագծի ընդունումը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխացմամբ՝ հայտարարւթյան մեջ նշված է, որ սա արդեն հաստատուն կապերի համատեքստում ևս մեկ կարևոր քայլ է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման համար։
«Մենք ողջունում և այս որոշումը դիտարկում ենք որպես մեր ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարական ճանապարհի նկատմամբ Հայաստանի հաստատակամ պարտավորության ևս մեկ հստակ արտահայտություն», -ասված է հայտարարության մեջ:
Եվրոպական միության մասին պայմանագրի 49-րդ հոդվածի համաձայն՝ ցանկացած եվրոպական պետություն կարող է դիմել ԵՄ անդամակցություն ստանալու համար, եթե այն համապատասխանում է Կոպենհագենի չափանիշներին, ժողովրդավարության սկզբունքներին, հարգում է մարդու և փոքրամասնությունների իրավունքները, ինչպես նաև ապահովում է օրենքի գերակայությունը։
Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավարն ու Հայաստանի հարցերով զեկուցողը նշել են, որ ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների իրականացման հարցում և նրա դիմադրողականությունն ամրապնդելու գործում՝ հենվելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի վրա:
Հայաստանի խորհրդարանը մարտի 26-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագիծը։

Нил Ушаков и Мириам Лексман приветствовали принятие парламентом Армении проекта о начале процесса вступления в ЕС
Глава делегации Южного Кавказа в Европарламенте Нил Ушаков и докладчик по армянским вопросам Мириам Лексман выступили с совместным заявлением, приветствуя принятие Национальным собранием Армении законопроекта о начале процесса присоединения к Европейскому Союзу.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, в заявлении отмечается, что в контексте уже стабильных связей это еще один важный шаг для развития отношений ЕС-Армения.
«Мы приветствуем и рассматриваем это решение как еще одно четкое выражение твердой приверженности Армении нашим общим ценностям и демократическому пути», - говорится в заявлении.
Согласно статье 49 договора о Европейском Союзе, любое европейское государство может подать заявку на членство в ЕС, если оно соответствует Копенгагенским критериям, демократическим принципам, уважает права человека и меньшинств и обеспечивает верховенство закона.
Глава делегации Южного Кавказа в Европарламенте и докладчик по армянским вопросам отметили, что ЕС готов и дальше поддерживать Армению в реализации реформ и в усилении ее устойчивости на основе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
26 марта парламент Армении во втором чтении и в полном объеме принял проект закона о начале процесса вступления в Евросоюз.