Հռոմի Պապի մերձավոր կարդինալը հերքել է պոնտիֆիկոսի հրաժարականի հավանականությունը
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը չի հրաժարվի գահից, ընդհակառակը, ծանր հիվանդությունից հետո նա կսկսի գործունեության նոր փուլ և կարող է զարմացնել բոլորին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «TASS»-ը, այդ մասին հայտարարել է պոնտիֆիկոսի մերձավոր, արգենտինացի կարդինալ Վիկտոր Մանուել Ֆերնանդեսը։
«Սկսվում է նոր փուլ, Ֆրանցիսկոսը անակնկալների մարդ է։ Ես ընդհանրապես չեմ կարծում, որ նա կարող էր հրաժարվել պապական գահից: Դա հաստատ այդպես չէ», - ասել է կարդինալը:
Նա հայտնել է նաև, որ հնարավորություն է ունեցել շփվելու պոնտիֆիկոսի հետ, ով փետրվարի 14-ից թոքաբորբով հիվանդանոցում է։ Կարդինալի խոսքով՝ Պապն իրեն ֆիզիկապես լավ է զգում, սակայն դեռ դժվարությամբ է խոսում։
«Այժմ անհրաժեշտ է երկար վերականգնում, քանի որ երկարատև ինտենսիվ թթվածնի մատակարարումից հետո կոկորդը չորացել է, և նա պետք է նորից սովորի խոսել»,- նշել է առաջնորդ սրբազանը։
Ինչպես հաղորդվում է, 88-ամյա Պապի վիճակն աստիճանաբար բարելավվում է։ Գիշերը նա այլևս չի օգտվում արհեստական շնչառության ապարատից: Պապը շնչառական և շարժողական ֆիզիոթերապիա է անցնում։ Թե երբ կարող է նա դուրս գրվել, չի նշվում։ Հարցականի տակ են նրա մասնակցությամբ բոլոր Զատկի եւ նախազատկական ծեսերը:

Кардинал, близкий к Папе, отрицает возможность отставки Понтифика
Папа Римский Франциск не будет отрекаться от престола, а наоборот, после серьезной болезни он начнет новый этап и может удивить всех.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил близкий к понтифику аргентинский кардинал Виктор Мануэл Фернандес.
«Начинается новый этап, а Франциск - человек сюрпризов. Не думаю вообще, чтобы он мог отречься. Это — точно нет», - добавил он.
Кардинал рассказал также, что имел возможность пообщаться с понтификом, который с 14 февраля находится в больнице с воспалением легких. По свидетельству кардинала, физически Папа чувствует себя хорошо, но ему сложно говорить.
«Сейчас нужна долгая реабилитация, поскольку после долгого периода интенсивной кислородной подпитки все пересохло и ему нужно заново учиться говорить», - добавил он.
Как сообщается, состояние 88-летнего Франциска постепенно улучшается. Ему больше не делают искусственную вентиляцию легких в ночные часы. Папе делают дыхательную и двигательную физиотерапию. Когда он может быть выписан, не уточняется. Под вопросом все пасхальные и предпасхальные ритуалы.