Հարավային Կորեայի ընդդիմությունը նախաձեռնել է նախագահի պաշտոնակատարի իմփիչմենթը
Հարավային Կորեայի ընդդիմությունը՝ «Տոբուրո» դեմոկրատական ​​կուսակցության գլխավորությամբ, առաջարկ է ներկայացրել խորհրդարանի աշխատակազմի պրոֆիլային մարմնին երկրի նախագահի պաշտոնակատար, փոխվարչապետ Չհվե Սան Մոկին իմփիչմենթ հայտարարելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Առաջարկի պատճառ է դարձել այն, որ Չհվե Սան Մոկը հրաժարվել է նշանակել Սահմանադրական դատարանի վերջին դատավորին։ Դեկտեմբերի վերջին փոխվարչապետը նշանակել է երեք թեկնածուներից երկուսին: Փետրվարի 27-ին Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ խորհրդարանի առաջադրմամբ Կորեայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Չհե Սան Մոկի՝ դատավորի պաշտոնում երեք թեկնածուներից մեկին նշանակելու մերժումը խախտում է օրենսդիր մարմնի լիազորությունները։
Օրենքի համաձայն՝ իմփիչմենթի քվեարկությունը հնարավոր է նախաձեռնությունը խորհրդարանի լիագումար նիստին ներկայացնելուց 24 ժամ հետո: «Տոբուրո»-ն վերահսկում է խորհրդարանի 300 տեղերից 170-ը։
2024 թ. դեկտեմբերի 27-ին խորհրդարանը իմփիչմենթ է հայտարարել Կորեայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Հան Դոկ Սուին։ Դեկտեմբերի 14-ին խորհրդարանն իմփիչմենթ էր հայտարարել պետության ղեկավար Յուն Սոկ Յոլին։ Մարտի 24-ին Սահմանադրական դատարանը կհրապարակի նախագահի պաշտոնակատար Հան Դոկ Սուի իմփիչմենթի գործով վճիռը։ Ինչպես ենթադրում են փորձագետները, եթե դատավորները վերականգնեն նրան պաշտոնում, ապա դա կարող է անորոշություն ստեղծել Չհվե Սան Մոկի իմփիչմենթի հեռանկարների շուրջ:

Оппозиция Южной Кореи инициировала импичмент и.о. президента
Оппозиция Южной Кореи во главе с Демократической партией «Тобуро» внесла в профильный орган аппарата парламента предложение об импичменте исполняющего обязанности президента страны, вице-премьера Чхве Сан Мока. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство ТАСС.
Причиной стал отказ Чхве Сан Мока назначить последнего судью в Конституционный суд. В конце декабря вице-премьер назначил две из трех кандидатур. 27 февраля Конституционный суд постановил, что отказ исполняющего обязанности президента Республики Корея Чхве Сан Мока назначить по представлению парламента одного из трех кандидатов на пост судьи нарушает полномочия законодательного органа.
Согласно закону, голосование по импичменту возможно не ранее 24 часов после того, как инициативу представили на пленарной сессии парламента. «Тобуро» контролирует 170 из 300 мест в парламенте.
27 декабря парламент объявил импичмент исполнявшему обязанности президента Республики Корея премьер-министру Хан Док Су. 14 декабря парламент объявил импичмент главе государства Юн Сок Ёлю. 24 марта Конституционный суд огласит свое решение по делу об импичменте и. о. президента Хан Док Су. Как предполагают эксперты, если судьи восстановят его в должности, это может создать неясность вокруг перспектив импичмента Чхве Сан Мока.