ԵՄ-ն կշարունակի չեղարկել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները. Կալաս
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կշարունակի չեղարկել Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները, չնայած երկրում սկսված բռնություններին, որոնց հետևանքով հարյուրավոր քաղաքացիներ են սպանվել կառավարամետ զինյալների կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Սա շատ դժվար քննարկում է: Մենք կցանկանայինք տեսնել և տեսնում ենք, որ Սիրիայի իշխանությունները պատասխանատվության են ենթարկում այն անձանց, որոնք իրականացրել են այդ բռնությունները… Մենք կշարունակենք պատժամիջոցների չեղարկումը», - Կալասը Բրյուսելում ասել է լրագրողներին:
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցների վերացումը նպաստում է բնակչությանը հիմնական ծառայությունների ցուցաբերմանը, այդ թվում՝ ապահովում է հասանելիությունը բանկային հատվածին։
«Մենք այդ ամենը կքննարկենք, բայց հենց հիմա մենք առաջ ենք շարժվում պատժամիջոցների չեղարկման ճանապարհով», - ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
Եվրամիությունը, որը երկար տարիներ բոյկոտ է հայտարարել Բաշար ալ Ասադի կառավարությանը, ակտիվ երկխոսություն է վարում Սիրիայի նոր իշխանությունների հետ։ Փետրվարի վերջին Եվրամիությունն սկսեց չեղարկել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները՝ վերացնելով մի շարք սահմանափակումներ էներգետիկայի, տրանսպորտի և բանկային ոլորտներում։ Չեղարկվել է նաև ԵՄ երկրներից Սիրիա անձնական օգտագործման համար լյուքս դասի իրերի ներմուծման արգելքը։ ԵՄ-ում խոստացել են շարունակել այլ պատժամիջոցների գնահատումը, որոնք նույնպես կարող են չեղարկվել ապագայում։

ЕС продолжит отменять санкции против Сирии: Кая Каллас
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что Евросоюз продолжит отмену санкций в отношении Сирии, несмотря на вспыхнувшее в стране насилие, в результате которого от рук проправительственных боевиков погибли сотни граждан. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “РИА Новости”.
«Это очень сложная дискуссия. Мы хотели бы видеть и видим, что сирийские власти привлекают к ответственности лиц, которые совершили эти расправы... Мы продолжим отменять санкции”, - заявила Каллас журналистам в Брюсселе.
По ее словам, снятие санкций способствует предоставлению базовых услуг населению, в том числе обеспечению доступа к банковскому сектору.
“Мы будем все это обсуждать, но прямо сейчас мы продвигаемся по пути отмены санкций”, - заявила глава внешнеполитического ведомства ЕС.
Евросоюз, который на протяжении многих лет бойкотировал правительство Башара Асада, ведет активный диалог с новыми властями Сирии. В конце февраля Евросоюз начал отмену санкций против Сирии, сняв ряд ограничений в энергетическом, транспортном и банковском секторах. Также был снят запрет на ввоз из стран ЕС в Сирию предметов роскоши для личного пользования. ЕС обещал продолжить оценку других санкций, которые также могут быть отменены в будущем.