Դատարանը չեղյալ է հայտարարել Հարավային Կորեայի նախագահի կալանքը
Հարավային Կորեայի դատարանը իմփիչմենթի ենթարկված նախագահ Յուն Սոկ Յոլին կալանքից ազատելու հրաման է տվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Փետրվարին նախկին Յուն Սոկ Յոլի փաստաբանները համապատասխան դիմում էին ներկայացրել Սեուլի կենտրոնական շրջանային դատարան, որը որոշել է, որ կալանավորումն անօրինական է եղել։
Նախագահի փաստաբան Սոկ Դոն Հյոնը պարզաբանել է, որ նա ազատ չի արձակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ դատախազությունը բողոքարկելու հնարավորություն ունի։
«Չնայած կալանքը չեղարկելու դատարանի որոշմանը, ազատ արձակումն անմիջապես տեղի չի ունենա: Կենտրոնական շրջանի դատախազությունը յոթ օրվա ընթացքում կարող է բողոքարկել: Նա ազատ կարձակվի, եթե նրանք հրաժարվեն բողոքարկումից կամ ժամանակին չօգտվեն այդ իրավունքից», - հայտարարել է փաստաբանը։
Հունվարի 15-ին Բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ հակակոռուպցիոն հետաքննությունների վարչությունը նախագահ Յուն Սոկ Յոլին Սեուլի նրա նստավայրում ձերբակալել էր ռազմական դրություն սահմանելու պատճառով սահմանադրական կարգի դեմ խռովության գործով։ Հունվարի 19-ին Սեուլի Արևմտյան շրջանային դատարանը որոշում էր կայացրել կալանավորել պետության ղեկավարին։
Յուն Սոկ Յոլն արտակարգ ռազմական դրություն էր հայտարարել 2024 թ. դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան՝ անակնկալ հեռուստաուղերձով դիմելով ժողովրդին և ընդդիմությանը մեղադրելով «հակապետական» գործողությունների միջոցով կառավարությունը «կաթվածահար անելու» մեջ։ Ռազմական դրության հայտարարումից հետո զինվորականները մտել էին խորհրդարանական համալիրի տարածք և բախվել մարդկանց մեծ խմբի հետ, որը փորձել էր փակել նրանց ճանապարհը։ Միաժամանակ, մարդկանց մեկ այլ՝ ավելի մեծ խումբ ընդհարվել էր ոստիկանության և անվտանգության աշխատակիցների հետ։ Դեկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան նախագահը չեղարկել էր ռազմական դրությունն Ազգային ժողովի քվեարկությունից հետո, որի արդյունքում պատգամավորները միաձայն պահանջել էին չեղյալ համարել այն։

Суд отменил арест президента Южной Кореи
Южнокорейский суд постановил освободить из-под стражи подвергнутого импичменту президента Юн Сок Ёля, сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Yonhap.
В феврале сторона президента подала соответствующее заявление в Центральный окружной суд Сеула, который признал арест незаконным.
Адвокат президента Сок Дон Хён пояснил, что президент не будет освобожден до тех пор, пока у прокуратуры есть возможность подать апелляцию. «Несмотря на решение суда отменить заключение, освобождение произойдет не сразу. Прокуратура Центрального округа может подать апелляцию в течение семи дней, он будет освобожден, если они откажутся от апелляции или не воспользуются правом в срок», - заявил адвокат.
15 января Управление антикоррупционных расследований в отношении высокопоставленных служащих арестовало президента Юн Сок Ёля в его резиденции в Сеуле по делу о мятеже против конституционного строя из-за событий военного положения. 19 января Западный окружной суд Сеула постановил взять главу государства под стражу.
Юн Сок Ёль объявил военное положение вечером 3 декабря в 2024 года, обратившись к народу с неожиданным телеобращением и обвинив оппозицию в «парализации» власти посредством «антигосударственных» действий. После объявления военного положения военные вошли на территорию парламентского комплекса и столкнулись с большой группой людей, которые пытались преградить им путь. В то же время другая, более крупная группа людей столкнулась с полицией и сотрудниками службы безопасности. Ранним утром 4 декабря президент отменил военное положение после голосования Национального собрания, в результате которого депутаты единогласно потребовали его отмены.